Kočka jako příčina alergie

Příčiny alergické reakce u člověka

Vznik alergií ovlivňují nesprávná strava, způsob života, životní prostředí i dědičnost. Z množství genů, které nežádoucí reakce organismu mají na svědomí, však vědci neznají dosud všechny. V Česku trpí různými druhy alergií asi třetina obyvatel. V dalších evropských zemích je situace obdobná. Podle průzkumů se ukázalo, že nejčestější příčina vzniku alergie u dětí od 6 do 14 let je chov domácích mazlíčků. 54% astmatiků má doma zvíře, okolo 20% žije ve společné domácnosti s kuřákem a přibližně stejný počet spí v lůžkovinách plněných peřím.

Mezi domácími mazlíčky jsou kočky nejčastější příčinou vzniku alergií. O působení jejich alergenů svědčí fakt, že velmi alergickým dětem může vyvolat poříže už jen pouhý kontakt s kamarádem, který kočku vlastní. Dalšími nositeli alergenů jsou psi, morčata, králíci, křečci, myši a ptáci.

Doposud se hodně lidí domnívalo, že alergii vyvolanou mickami, mají na svědomí její chloupky, ale není tomu tak! U zvířat, tedy i koček, jsou alergeny obsaženy nejvíce ve slinách, moči, odumřelých částečkách kůže a žlázových výměšcích. Tyto látky mohou znečistit prachové částečky a ty pak člověk vdechuje. K reakci může dojít samozřejmě i přímým kontaktem se zvířetem.

Alergie ze zvířat se může projevovat jako rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka či ekzém, astma, kašel a sípání.

Bohužel, ale druhy psů nebo koček, které by byly "vhodné" pro alergika, neexistují!!

Co si počít?

Jedna americká studie však došla k závěru, že kontakt se psy a kočkami snižuje riziko vzniku alergie u malých dětí do jednoho roku. V této době se imunitní systém teprve formuje a je možné, že se častým setkáváním s alergeny vytvoří patřičná obranyschopnost.

Naneštěstí se může stát, že se alergie u člověka projeví až v jeho dospělosti. Mnohdy takový člověk už mazlíčka vlastní a nechce se s ním rozloučit. Bohužel, někdy se alergické projevy tak stupňují, že nezbývá nic jiného, ale nemusí tomu být vždycky tak. Slyšela jsem o případech, kdy při pravidelném styku s alergenem, čili v tomto případě s kočkou, se může alergie po čase zmírnit nebo dokonce vymizet.

Kromě léčby antihistaminiky, je možné pokusit se snížit uvolňování látek způsobující alergii ze zvířete a to:

  • zamezit zvířeti přístup do ložnice nebo do pokoje, kde alergik spí
  • kočku koupat minimálně jednou týdně, aby se snížilo množství alergenů v srsti
  • používat přípravek, který alergeny zneutralizuje
  • pelíšek, který kočka často používá, udržovat v čistotě
  • nenechat se olizovat nebo se jít hned umýt
  • často prát oblečení nebo textilie, se kterými přichází kočka často do kontaktu

 

Přípravek pro alergiky je vyroben z vyvážené směsi čisticích a zvlhčujících látek. Čisticí prostředky šetrně odstraňují lupy a šupinky kůže a zachycují mikroskopické alergeny. Roztok alergeny obalí a zneutralizuje. Zvlhčující látky ošetřují srst a kůží, a tím snižují nežádoucí línání. Existují dvě varianty přípravku, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce. Více o tomto přípravku si přečtěte zde.

Kočky jako oběti alergie

Alergie u koček vyvolaná prachem, pylem nebo kouřením

Podle průzkumů zvěrolékařů z univerzitní nemocnice pro malá zvířata v Edinburghu, trpí každá dvoustá kočka astmatem, který způsobuje pasivní kouření, šupinky lidské kůže nebo chomáče prachu.

Častým zdrojem onemocnění je i podestýlka z jemných granulí, z nichž se při každém kroku a hrabání uvolňují drobné částice, které se mohou dostat až do plic a způsobit v nich zánět. Negativní roli může sehrát i pyl, na nějž jsou někteří čtyřnožci alergičtí a rozmanité bakteriální infekce, které obdobně jako u lidských astmatiků ještě zhoršují jejich trápení.

Teoretické předpoklady si univerzitní vědci okamžitě ověřili v praxi. Pět desítek astmatických koček vymanili z dosavadního prostředí a poskytli jim nový příbytek, bez prachu a cigaretového kouře. Jejich stav se zlepšoval téměř před očima.

Majitelům alergických koček se doporučuje, aby místo granulované podestýlky používali obyčejný novinový papír, který nepráší. Pokud kočka trpí pylovou alergií, raději omezili kočce pobyt venku, alespoň na přechodnou dobu, kdy je výskyt alergenů nejvyšší. Dále udržovali obydlí v čistotě, zejména pravidelně odstraňovali prach a pokud možno, přestali kouřit nebo kouřili mimo byt.

Alergie vyvolané použitím konzervačních látek v krmivu

Člověka by to ani nenapadlo, ale jednou z příčin vzniku alergie u kočky může být právě krmivo. Některé micinky, a nemusí to být zrovna ty štechtěné, nesnesou konzervační látky nebo barviva obsažené v granulkách nebo konzervičkách.

Tyto alergie mohou vyvolávat svědivé, mokvavé rány, ekzémy, olysání, průjmy, nechutenství, silné výtoky z očí a nosu.

Bohužel, ale spolehlivý test na kočičí alergie žádný neexistuje, takže nezbývá nic jiného než složitě pátrat po příčinách.

U tohoto typu alergie pomůže podávat kočce krmivo pro alergické kočky (např. Hills - Sensitive skin, Waltham Selected Protein Diet aj.)

kočka