Choroby srdce a krve

FELV - virus leukémie koček:

Jedná se o vysoce nakažlivý smrtelný virus,který způsobuje rakovinu bílých krevních buněk a lymfatického systému.Na FeLV umírá zhruba 50% nakažených koček během půl roku a dalších asi 80% do tří let.

Možnosti nákazy FELV

Kočka se infikuje velmi snadno kontaktem s jinou, nakaženou kočkou, případně s jejími tělními tekutinami, což můžou být výkaly, sliny, krev nebo mateřské mléko.Kočka se také může s nemocí již narodit v případě nakažené matky. Asi jedna ze 100 koček je stálým nositelem aktivního viru (tzv. bacilonosič). Při soužití několika koček společně pod jednou střechou, pravděpodobnost přenosu viru z jedné kočky na druhou je mnohem větší. Možnost nákazy se zvyšuje věkem, ale nejčastěji se infikují koťata (do šesti měsíců) a u jedné ze tří se nemoc projeví i klinicky.

Příznaky FELV

V první fázi po nakažení nastupuje souboj s virem. Kočka dostává vysokou teplotu, trpí dehydratací a nastupuje vážná chudokrevnost, díky čemuž dochází spolu se snižováním počtu krvinek k likvidaci imunitního systému a následné náchylnosti k podružným nemocem. Často pak kočka dostává zápal plic a jiné respirační nemoci, dostává průjem, zvrací a rychle ubírá na hmotnosti. V této fázi také buď přichází smrt nebo nastává fáze druhá, kdy se kočka stává přenašečem viru, ale sama přitom může žít poklidně celý svůj život někdy znepříjemněný příležitostnými záchvaty onemocnění a nadále i náchylností k jiným nemocem.

Léčba FELV

Proti FeLV existuje dosti spolehlivá vakcína, která ale nemá smysl u již infikovaných koček. Proto se před vakcinací musí vždy provést krevní testy na přítomnost viru v krvi. Jak očkování, tak test (test je společný na FeLV a FIV) nepatří mezi nejlevnější. Připravte se na výdaj přes 1000,-Kč Pro již nakažené kočky zatím neexistuje žádná účinná léčebná látka.

FIV - kočičí AIDS - kočičí virová imunodeficience:

Lidmi často nazývaný kočičí AIDS (kvůli podobnosti FIV a lidského HIV), se projevuje likvidací imunitního systému. Často doprovází virus FeLV (asi v 50% případů má kočka s FIV i FeLV). FIV je leukemii hodně podobný, nezpůsobuje však rakovinu.

Možnosti nákazy FIV

Přenáší se krví nebo pohlavně při páření. (Třeba pokud vám váš kocourek někdy uteče za pouličníma kočičkama, nemůžete si být nikdy jisti, že se nevrátí nakažený. Proto je nejlepším řešením kastrace! Ne jen kvůli FIV, ale i zmnoha jiných důvodů!.

Příznaky FIV

Postižená kočka zpočátku vypadá, jen jako když jí není dobře, později se může objevit horečka, dýchací potíže (zápal plic, zánět průdušek), zvracení, průjmy (možno s krví ve stolici). Kočka má zvětšené uzliny, špatnou srst a nechutná jí. V důsledku snížené imunity je pak kočka náchylná ke všem možným nemocem, fatálním pro ni může být i zvýšená stresová zátěž.

Léčba FIV

Proti FIV není žádná vakcína. Léčba také neexistuje, ale ta podpůrná spočívá ve vysokých dávkách antibiotik, nucené výživě, doplňování tekutin a někdy nutných transfůzích. Kočka tak může v klidném prostředí, kde platí 100%-ní dodržování stanovených zásad, dále žít, ale stejně jako u FeLV platí, že se střídá období relativního klidu a období navalů nemoci a kočka pak stejně často podlehne. FIV není přenosná na člověka.

Anémie u koček - chudokrevnost

Při chudokrevnosti dochází k úbytku červených krvinek, na něž se váže kyslík, takže organismus jím není dostatečně zásoben. Příznakem jsou bledé dásně, letargie, slabost a nechutenství. Anémie je většinou průvodním jevem nějakého vážnějšího onemocnění, ale může být i příznakem nadměrného zablešení nebo přítomnosti mnoha klíšťat sajících krev.

Při podezření, že je kočka chudokrevná, se ihned poraďte z veterinářem. Léčba se většinou odvíjí od typu onemocnění.

Choroby srdce

Jsou to nemoci poškozují strukturu a funkci srdce. Koťátka s vrozenou srdeční vadou většinou hynou do jednoho roka života. V důsledku opotřebení srdeční svaloviny dochází k zánětlivým reakcím, které vedou k poškození srdce, tzv. kardiomyopatii. U starších koček může docházek k oslabení nebo zablokování srdečních chlopní. Onemocnění srdce může vést k srdečnímu selhání. Nemocné srdce již není schopno pumpovat dostatečné množství krve, aby pokrylo potřebu živin a kyslíku v těle kočky.

Příčiny onemocnění srdce

Onemocnění srdce se vyskytují častěji u kocourů a to ve středním věku nebo u starých jedinců. Jednou z příčin onemocnění srdce může být i nadváha. Počáteční příznaky mohou být nanápadné, zhoršují se až z rozvojem onemocnění. Nejčastější projevy jsou apatie, ztížené dýchání ( zrychlené dýchání,sípání,kašel) , námaha při fyzické aktivitě, namodralé dásně, ztráta tělesné hmotnosti, ochrnutí dolních končetin.

Léčba neomocí srdce

Při podezření na onemocnění srdce, kontaktujte veterináře co nejdříve. Léčba závisí na druhu poruchy, některé nemoci lze léčit i medikamentózně. Většinou je nutné změnit životní styl (více pohybu) a nasazení speciální výživy.

Žilní trombóza

Při trombóze dochází k zablokování cév krevní sraženinou. Trombóza v končetinách je provázena otokem, ztmavnutím, bolestivostí, částečným ochrnutím. Končetina může být na pohmat studená. Průvodním příznakem může být i ztížené dýchání.

Při podezření na trombózu okamžitě kontaktujte veterináře. Většinou se léči medikamenty nebo chirurgickým zákrokem.

Červi v srdci - dirofilárie

Toto onemocnění je způsobeno kousnutím infikovaným komárem. Infikovaní komáři se nachází většinou v oblastech s teplejším podnebím. Kočka se může nakazit při vycestování do těchto oblastí na dovolenou apod. Červi mohou způsobit zacpání cév a selhání srdce.

Kočky, které pobývají nebo budou pobývat v oblasti s výskytem dirofilárie, nejlépe ochráníte podáním léku, který zabije larvy dříve než mají šanci se vyvinout v dospělého červa v srdci.

Přečtěte si: