Jaké pomůcky si pořídit?

Kočičí záchodek s naběračkou

Existují různé druhy záchodků, lišící se cenou, provedením i designem. Existují toalety klasické (viz obr.), ale i s poklopem. Záchodek s poklopem vás vyjde sice dráž, ale oceníte ho při následném úklidu. Kočičky totiž při hrabání v záchodku vyhazují stelivo ven a to u kryté varianty nehrozí. Krytý záchodek navíc nepustí tolik zápachu a kočička má i soukromí. Pokud vlastníte více jak jednu kočku, je dobré pořídit více záchodků. Ispiraci hledejte i ve Vychytávkách pro kočky.

Stelivo-náplň do záchodku.

Náplň,která tvoří buď jemné nebo hrubé hrudky,se zdá být nejekonomičtější.V takových náplních nemůže moč prosáknout na dno,protože ze zrnek vytváří hrudky, které můžete snadno odstranit. Je ale důležité nasypat do toalety dostatečně silnou vrstvu,která zabrání prosáknutí moči na dno. V dnešní době existuje nepřeberné množství různých druhů steliva. Znovupoužitelná - omyvatelná podestýlka, jílovitá podestýlka, dřevěné granulky. Nejmodernějším stelivem v současnosti jsou jakoby bílé krystalky, které mají podle výrobce dlouho vydržet, aniž by bylo potřeba je měnit.

Z vlastní zkušenosti je ale moc nedoporučuji. Naše kočičky mají podestýlku na bázi jílu, která krásně hrudkuje a skoro vůbec nesmrdí. :)

Potrava.

Potravou se rozumí suchá granulovitá potrava,masové konzervy,vitamíny a výživné doplňky.Více v odkazu papání.

Přepravka.

Přepravka je důležitá hlavně pro návštěvy veterináře a také pro cestování.Existují různé velikosti i druhy přepravek. Kartonové přepravky, proutěné přepravky, přepravky z drátů nebo plastové schránky. Nejvhodnější jsou plastikové přepravky, které se snadno čistí a desinfikují. Na dno schránky je dobré dát teplou látku, která izoluje před chladem a do jisté míry kočičku chrání před nárazy. Nikdy nenechávejte kočku v letních měsících zavřenou v autě. Mohla by se přehřát a to ještě v tom lepším případě.

Pelíšek na spaní.

V obchodech pro chovatele jsou k dostání nejrůznější varianty pelíšků látkových, včetně vaků naplněných fazolemi a kožešinových visutých lůžek. Pro koťátko vám však postačí i obyčejný košík vystlaný vaším starým pleteným svetrem.Některé kočky mají v oblibě lepenkové krabice s vyřezaným bočním vchodem. Pelech by měl být umístěn na klidném místě bez průvanu, nejlépe vyvýšeném. Kočky mají rády rozhled. Nejlepší pelíškem je ale bezesporu vaše postel. Pokud však kočce dovolíte, aby spala s vámi v ložnici, jen těžko jí budete později vysvětlovat, že má spát v pelechu. :))

Misky.

Misky na papání a vodu zakoupíte v obchodech s potřebami pro chovatele. Existuje mnoho variant. Jak plastové a nerezové tak i keramické. Pokud vaše kočička ráda papá tlapkou, je lepší pořídit misku těžkou, nejlépe z keramiky. Pro chovatele , kteří nebývají často doma existuje varianta s časovým spínačem. Krmítko se tak otevře v nastavenou hodinu. Ispiraci hledejte i ve Vychytávkách pro kočky.

Hračky a škrabadla.

V přírodě si kočky hrají s jinými kočkami nebo koťaty. Kočce chované v domácnosti můžete hračky zakoupit nebo vyrobit. Vyrábí se velké množství myšiček, balonků i hraček s provázky. Mezi oblíbené gračky patří myška nabo sáček vycpaný kozlíkem lékařským. Pokud má kočka kozlík lékařský ráda, tato hračka ji přivede k vzrušenému předení. Rostlina však po čase vyčichne a musí být vyměněna. Naše micky milují hrkací myšičky a peříčka na tyčce. :) Škrabadla jsou důležitou součástí výbavy. Kočka si na nich obrušuje drápky,šplhá a hraje si. Škrabadlo si můžete pořídit ve specializované kamenné prodejně nebo na internetu. Šikovní kočičáři si mohou škrabadlo vyrobit sami.

Ispiraci hledejte i ve Vychytávkách pro kočky.

Potřeby pro úpravu kožíšku.

Majitelé polo a dlouhosrstých kočiček by si měli pořídit hřeben, štětinový kartáč a speciální pudr na zaxuchanou srst. Majitelé kočiček s krátkou srstí by měli mít hřeben, štětinový kartáč, gumový kartáč na odumřelé chlupy a jelenici pro lesk srsti.

Obojek.

Jestli-že vaše kočka bude mít volný výběh,nebo s ní budete cestovat potřebujete obojek s identifikačním štítkem.Obojky jsou k dostání v různém provedení v obchodech s chovatelskými potřebami. Kočku nevoďte na klasickém vodítku,protože se z něj snadno vyvlékne.Lepší je postroj,který se zapíná kolem krku a předních tlapek.

Potřeby první pomoci.

I kočce chované v domácnosti se může stát úraz. Proto by jste měli mít doma výbavu pro poskytnutí první pomoci. Potřeby pro první pomoc jsou: obvaz, vata, antiseptický krém, nůžky, pinzeta, teploměr, škrtidlo, lepící páska, náplast, sterilní polštářek a gáza. I přes poskytnutí první pomoci vaší kočce,je důležité ihned vyhledat veterináře.

 Péče o kočičku: