Péče o vzhled

Péče o vzhled srsti

Kočičky jsou velmičistotná zvířata, která se sama denně myjí s obrovskou pečlivostí, nicméně oceňují i trochu pomoci od lidí. Kočky ve volné přírodě línají jen na Jaře, ale jelikož kočky chováme v uzavřených, uměle osvětlených a vytápěných prostorách, línají po celý rok. Právě proto, je potřeba pravidelně kočku kartáčovat a vyčesávat. Nejlepší je, naučit kočku pravidelnému česání už od koťátka. Péčí o srst nejen udržujete kožíšek čistý a lesklý, ale odstraňujete i vypadlé chlupy a kůži a podporujete krevní oběh. Kartáčování je důležité hlavně u dlouhosrstých koček, kde při zanedbání dochází k bolestivému zacuchání a zplstnatění srsti.

Péče o dlouhou srst: Dlouhou srstí rozumíme srst perských koček.Tato péče je nejsložitější,protože musí být prakticky každodenní.Srst perských koček je dlouhá a jemná a to jak krycí srst,tak i podsada.K péči o dlouhou srst budete potřebovat kovový hřeben,štětinový kartáč a pudr. Nejprve kočku pročešte hřebenem. Začněte na břiše a končetinách, aby jste odstanili smotky srsti. Srst na hřbetě vyčesávejte po řástech směrem k hlavě. Jednou týdně použijte pudr, který prospívá srsti a odděluje smotanou srst. Pročešte krk, aby se vytvořil límec. Potom použijte kartáč a vykartáčujte srst proti směru růstu od hlavy až k ocasu. Nakonec rozdělte srst na ocese v podélné ose a po obou stranách ji vykartáčujte.

Péče o polodlouhou srst: Polodlouhou srstí rozumíme srst mnoha plemen náležejících do skupiny polodlouhosrstých koček.I když se geneticky jedná o dlouhou srst,její kvalita je jiná,než srst koček perských.Většina polodlouhosrstých koček má velmi málo podsady,případně vůbec žádnou.Polodlouhosrstou kočku stačí jednou týdně vykartáčovat kartáčem z pravých štětin.Límec a ocas pročešte hřebenem,ocas velmi opatrně.Srst na ocase dorůstá velmi dlouho.Častější vyčesávání mrtvých chlupů provádějte v době línání.Kočka by totiž velmi mnoho chlupů spolykala.

Péče o krátkou srst: K péči o krátkou srst potřebujeme kovový hřeben, kartáč, gumový kartáč a jelenici. Kovovým hřebenem nejprve pročešeme srst od hlavy k ocasu. Kartáčem pak vykartáčujeme srst po směru růstu. Kartáčujeme celé tělo, včetně břicha i ocásku. Gumovým kartáčem snadno ostraníte odumřelé chloupky. Je dobré ho před použitím navlhčit. Nakonec, aby srst získala lesk, vytírejte kožíšek jelenicí.

Stříhání drápků.

Pokud chováte kočičku v bytě, je dobré pravidelně jí zastřihávat drápky. Je bezpečné zastřihnout dráp méně než více. Zastřižení do růžové části drápu je bostivé a rána krvácí. Někteří majitelé požadují chirurgické odstranění drápků. Toto ale zbavuje kočku její přirozené obrany a může způsobit problémové chování a stres.

Odkaz na video: Jak ostříhat kočce drápky

Čištění uší.

Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou.Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji. Krouživými pohyby ucho očistěte, ale nepronikejte až do sluchovodu, aby jste ucho neporanili. Nikdy nestrkejte kočce do  ucha sirku s namotanou vatou. Pokud v uchu naleznete tmavý ušní maz, je pravděpodobné,že kočka trpí ušním svrabem.Tato nemoc je nakažlivá a může zapříčinit zánět ucha. Je nutné navštívit veterináře.

Čištění očí.

Oči zdravé kočky vyžadují zřídkakdy zvláštní péči. Pokud spozorujete výtok z očí, poraďte se z veterinářem. Oči čistěte smotkem navlhčené vaty.

Čištění zubů.

U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene, zubního kazu,či zánětu krčků. Ideální je čistit zuby jednou týdně.

Vybavení pro čištění zubů

Zuby můžete čistit speciálním zubním kartáčkem,nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého vlákna.

Pasty – pasty jsou vyrobeny speciálně pro zvířátka, některé slibují i účinnou pomoc v boji proti bakteriím a plaku. Jsou chutné a stravitelné a nepění,takže je většina koček dokáže přijmout. V žádném případě nepoužívejte pasty určené pro lidi.

Kartáčky – speciální kartáčky s malinkou hlavičkou jsou přijatelné pro většinu koček.

Roztoky a gely – speciální antiseptické gely určené jako doplněk čištění jsou často doporučovány veterináři pro ty kočky, které trpí chronickým zánětem dásní. Antiseptické gely se užívají pro ty kočky, které se brání klasickému čistění zubů. Cílem je odstranit plak, zubní kámen a jakoukoliv postiženou tkáň, jež by mohla ohrozit zdravé prostředí dásní.

V případě méně vážného onemocnění paradentózou, kdy se zubní kámen vyskytuje jen málo nebo vůbec, stačí pravidelné čištění pro odstranění plaku.

Technika čištění zubů

Pokud máte kotě, měli byste mu začít držet tlamičku, jako přípravu na čištění zoubků, co nejdříve po jeho příchodu k vám. Kočky si nejlépe zvyknou, dokud jsou mladé. Jestliže se kotě kroutí a vytáčí, zpočátku budete potřebovat něčí pomoc, abyste ho přemohli.

Nejdřív navykněte kočku na stav, kdy má drženou hlavu a otevřenou tlamičku. Odměňte ji ihned nějakým oblíbeným pamlskem.

Když tento stav snese, vložte jí vhodný kartáček do „kapsičky“, která se vytvořila uvnitř tlamičky tam, kde jsou tváře. Podržte ho tam několik vteřin a pak ho vytáhněte. Procvičujte až do doby, kdy si kočka zvykne a zpočátku ji vždy odměňte, později pouze občas.

Když si kočka zvykla, zkoušejte v tlamičce jemné čistící pohyby. Držte kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k zubům a učiňte jemný oválný pohyb, poté přesuňte kartáček do citlivější oblasti vepředu v tlamičce. Čištění s pastou zkuste pouze v případě, kdy jste si jistí, že kočka snese čištění samotné.

Bohužel i přes sebedůkladnější péči se dříve či později nevyhneme nutnosti odborného odstranění zubního kamene. Veškeré preventivní kroky, které jsme uvedli výše, ale dokáží výrazně prodloužit intervaly mezi jednotlivými zákroky, kdy je zubní kámen odstraněn pomocí ultrazvuku v narkóze.

Koupání.

Některým kočičářům možná přijde divné, že by měli kočičku koupat, je-li ale kočka velmi špinavá, je to nezbytné. Výstavní kočky se koupou několik dnů před výstavou. Před koupelí si připravte šamón, ručník, lavór. Používejte šampón pro kočky nebo dětský šampón. Dávejte pozor, aby jste kočce nenamočili oči nebo uči. Kočku je dobré koupat v lavóru nebo ve vaničce. Opláchněte kočku vodou, potom vetřete šampón od hřbetu dolů. Jemně vmasírujte šampón do srsti. Kočku opláchněte dostatkem vležné vody a následně vysušte teplým ručníkem. Pro běžnou údržbu srsti lze použít i suchý šampón, který se do srsti pouze vetře a pak vykartáčuje.

 

Péče o kočičku: