Porod kočky

Před porodem

Chování kočky vás upozorní na blížící se porod. Kočka může odmítat potravu nebo zvracet. Koťátka se často rodí v noci. Těsně před porodem  se kočka uchýlí do porodní bedny, zrychleně dýchá, častěji si olizuje břicho a genitálie. Obvykle za 1 - 2 hodiny začnou porodní bolesti. Zůstaňte v blízkosti kočičí mámy a pokud se kočka nechá, můžete ji hladit a tiše povzbuzovat. Hlavně zachovejte klid, aby jste kočku neznervozňovali. :)) Při porodu kočka leží obvykle na boku, na břiše nebo sedí. Může dokonce i stát.

1. fáze porodu

Po prvních stazích vytéká kočce z pochvy čirý hlen - plodová voda. To znamená, že plod je již v děložním krčku. Kočka začíná tlačit. Pokud se kotě neobjeví do 30 minut od začátku tlačení, zavolejte veterináře.

2. fáze porodu

Má-li porod ideální průběh, kotě obalené porodní blánou se objeví za 15 - 30 minut od zahájení tlačení. Koťátka se rodí většinou hlavou napřed, ale není na závadu, pokud se narodí v opačné poloze. Plodový obal by měla kočka hned prokousnout, aby se mohlo kotě nadechnout. Pokud tak neučiní, nesmíte čekat a blánu rychle roztrhnout a vyprostit kotě ven.

Po narození prvního koťátka

V poporodní fázi kočka vypudí placentu. Obvykle ji hned pozře. Placenta obsahuje řadu důležitých látek pro tvorbu mléka. Pokud nevyšla placenta společně s kotětem, je vypuzena při následujícím stahu. Zjistíme, jestli je lůžko celé, počet lůžek musí odpovídat počtu koťat.

Hned po porodu kočka kotě důkladně olíže. Olizování současně podpoří dýchání a krevní oběh. Pokud kočka kotě neolíže a neusuší, musíme je sami vytřít, eventuelně rozdýchat prudším zhoupnutím v dlani. Také zajistíme průchodnost dechových cest vytřením tlamičky, případně odsáním tekutin.

Kočka obvykle instinktivně ví, co má dělat a sama překousne pupeční šňůru. Některé kočky, zvláště s plochým obličejem – perské, exotické – nedokážou překousnout pupeční šňůru. To je ten tmavě masově červený provazec spojující mládě s placentou. Je nutno počkat asi pět minut a pak cca 2 cm od těla mláděte čistýma rukama mezi palcem a ukazovákem provazec pevně stisknout a tupě nehty oddělit. Po 2–3 sekundách pustíme. Podvazování pupíku není nutné, stříháni může vést ke krvácení. Pupík je možno desinfikovat čistým lihem nebo desinfekčním prostředkem na rány, ale bez pachu. Zaschlý zbytek pupku po několika dnech odpadne.

Když je koťě olízané a bez pupeční šňůry, určíme pohlaví a kotě zvážíme. Obvyklá porodní váha je 80–100 gramů.

Další koťátka na cestě..

Po narození jednoho nebo dvou koťat kočka chvíli odpočívá. Po nějaké době (minuty až hodiny) pokračuje porod narozením dalšího kotěte. Mezi tím většinou již porozená koťata sají. Během porodu  někdy kočka odchází pít vodu nebo se chladit na studenou zem, zvláště v horkých letních dnech.
Pokud se zdá, že porod končí, je vhodné prosahat kočce břicho, zda se v děloze nenachází ještě jeden plod. Ve vrhu jsou většinou 4 koťata. Může jich být ale i 2 - 6. Porod může trvat i několik hodin.

Po porodu

Dohlédněte, aby byla koťátka po porodu stále v blízkosti matky a co nejdříve se napila mateřského mléka. Tím předává matka koťatům protilátky proti chorobám, na které je sama imunní. Když kočka mléko nespouští, zkuste mléčnou žlázu jemně masírovat nebo za bradavku lehce zatahat. Spokojená koťata u matky s dostatkem mléka jsou klidná, při sání „přešlapují“ končetinami a tím provokují tvorbu mléka ve vemínku. Po porodu nechte kočku s koťátky odpočinout. Zajistěte, aby měla kočka dostatek vody, potravy a k dispozici toaletu. Kočka patrně nebude chtít právě narozená koťátka opouštět. Mimo sání koťata v prvních dnech spí. Denně přibírají cca 2–10 gramů.

Má-li kočka nedostatek mléka, koťata jsou neklidná, lezou, hledají bradavku a piští. V tom případě jim podáváme specielními lahvičkami  mléko pro kočky, které má snížený obsah laktózy. Pro jistotu je vhodné si speciální mlíčko zajistit již před porodem. Mléko pro kočky seženete v každém obchodě s chovatelskými potřebami.

Přečtěte si: