Problémy s kostmi, svaly a klouby

Zlomeniny kostí

Kočka si způsobí zlomeninu většinou při dobravní nehodě nebo pádem z výšky. Nejčastěji se objevují zlomeniny končetin nebo žeber. Zlomeniny čelisti vznikají pádem z vyšších pater domu. Zlomeniny můžeme klasifikovat jako jednoduché nebo komplikované. Komplikované zlomeniny jsou takové, kdy dojde k proniknutí ulomené kosti skrz kůži. Takové zranění bývá provázeno šokem, velkou ztrátou krve a mnohdy i vnitřními zraněními.

Při podezření na zlomeninu ihned kontaktujte veterináře. Nesnažte se s postiženou kostí manipulovat. Zlomenina se léči buďto sádrovým obvazem, chirurgicky - fixací šrouby, v krajním případě amputací zlomené končetiny.

Zánět kosti

Někdy se může stát, že se infekce ze zahnisané rány přesune do kosti. Zánět kosti u koček se projevuje silnou bolestí, teplotou a otokem. V takových případech je důležitá prevence. Každou větší tržnou ránu, by měl ošetřit veterinář. V případě infekce v ráně je dobré nasadit antibiotika.

Vykloubení kloubu

K vykloubení dochází při pádech nebo dopravních nehodách. Nejčastěji bývá postižený kyčelní kloub.Kočka trpí bolestí a není schopná na končetinu došlápnout. Při podezření na vykloubení končetiny vyhledejte veterináře, který kočku uspí a v narkóze vrátí kloub zpátky do kloubní jamky.

Artritida - zánět kloubů

Artritida postihuje přibližně 50 % koček starších 10 let. Artritida je degenerativní onemocnění poškozující chrupavky a způsobující záněty kloubů. Pokud se neléčí, může velmi znepříjemnit život vaší kočičky. Tato nemoc je totiž velmi bolestivá.

Problémy s klouby se obvykle objevují tehdy, když se chrupavka, která má za úkol tlumit nárazy kostí, opotřebovává rychleji, než se stačí obnovit, což vede k bolesti a otokům kloubů.

Předpoklady pro vznik Artritidy

Věk – ačkoli i mladé kočky mohou trpět artritidou, onemocnění je daleko běžnější u starších koček, neboť u nich nastávají změny v chrupavkách, k nimž dochází s přibývajícím věkem častěji.

Plemena a genetika – některá kočičí plemena mohou být k artritidě (onemocnění kloubů) náchylnější, např. perské, siamské a himálajské kočky. U těchto plemen se může vyvinout i dysplasie kyčelního kloubu.

Nadváha – obezita může zásadním způsobem přispívat k artritidě u koček. Nižší hmotnost znamená méně váhy, které bolestivé klouby musí přenášet. Nadváha znamená, že na klouby působí větší tlak, který může vést ke vzniku artritidy nebo k urychlení jejího postupu.

Nehody a zranění – kočky velmi rády šplhají a skákají. Tlak, kterému jsou jejich klouby vystaveny, může přispívat ke zhoršování stavu jejich chrupavek. K dalšímu poškozování může docházet v důsledku namáhání kloubů způsobeného zraněními.

Další faktory – k rozvoji artritidy u koček může přispívat řada dalších faktorů jako např. zánětlivá a infekční onemocnění kloubů a zlomeniny kostí ovlivňující stav kloubů.

Příznaky onemocnění

Pokud vaše kočka trpí artritidou, mezi nejběžnější příznaky patří snížená aktivita (více spí a méně se hýbe) a omezená schopnost nebo ochota skákat nahoru nebo z výšek dolů. Někdy kočka začne vyloženě kulhat nebo chodí ztuhle. Tyto příznaky jsou často nápadnější, když se kočka zvedá z klidové pozice. Příležitostně mohou kočky vykazovat známky bolesti, pokud se jejich kloubů dotknete nebo pokud jsou natahovány, a nejsou dostatečně ohebné při čištění své srsti. Toto onemocnění lze indikovat pomocí rentgenu končetin.

Léčba Artritidy

Pokud máte podezření, že vaše kočka může trpět artritidou, navštivte veterináře. Ten kočku vyšetří, předepíše jí vhodné léky a stanoví další postupy léčby. Kočce, trpící Artritidou, je vhodné upravit i stravání. Existuje speciální krmivo pro kočky s nemocnými klouby, např. Hill’s Prescription Diet Feline j/d

Naražená končetina a natažené vazy

K naražení dochází většinou při pádech z vyšších výšek. V takovém případě jsou všechny kosti v pořádku, ale končetina je velmi citlivá na dotek a zvíře na ni nedošlapuje.

Kočce se může také stát, že si natáhne vazy. Stává se to, když dojde k přetížení šlach a jejich natažení přes limit. Postižená končetina bývá citlivá a nateklá.

Jestliže si všimnete otoku nebo bolestivosti končetiny, kontaktujte veterináře.

Přečtěte si: