Jedovaté rostliny a ostatní jedy v domácnosti

Otravy nejso u koček příliš obvyklé. Je to způsobeno tím, že kočky jsou velmi vybíravé v jídle a hned tak něco nesní.  Pokud už něco špatného pozřou, snadno zvrací. Nicméně, otrava může nastat pokud kočka pozře jedovatou rostlinu, rostlinu ošetřenou insekticidy, kontaminovanou kořist nebo čistí-li si srst potřísněnou chemikáliemi. Není dobré toto nebezpečí podceňovat, proto vás níže seznámíme s nejobvyklejšími druhy otrav u koček.

Pokud máte podezření, že je vaše kočka přiotrávená, ihned se spojte s veterinářem a informujte jej o tom, co přesně kočka sežrala. Pokud jde o rostlinu, řekněte její přesný název. Pokud jde o chemikálii, můžete s sebou vzít vzorek, aby mohla být nasazena cílená léčba. Příznaky otravy jsou obvykle dramatické. Pokud vám veterinář neřekne jinak, nevyvolávejte u kočky zvracení.

V případě kontaminace srsti, snažte se veškeré látky ze srsti odstranit. Učiňte tak okamžitě, dřív než si začne kočka srst olizovat. K odstranění látky ze srsti použijte vlažnou vodu a dětský šampon. Pokud toto nepomůže, použijte vazelínu nebo srst ostříhejte. Popřípadě můžete kočku zabalit do ručníku, aby se nemohla olizovat. K odstraňování barev rozhodně nepoužívejte technické rozpouštědlo!!

Jedovaté rostliny

Kočky rády okusují pokojové rostliny, zejména jsou-li drženy pouze v bytě a nemají přístup k trávě. Nepěstujte doma rostliny, které jsou pro vaši kočku jedovaté.

Nejběžnější druhy jedovatých rostlin

                     Vánoční hvězda             Diefenbachia                   Hrachor

            Clematis                       Azalka                             Oleandr                  Ostrožka

                  Rododendron                          Lupina                        Čemeřice černá

Jak se projevuje otrava rostlinami?
Zvýšené slinění nebo pěna u tlamy. Dávení a zvracení. Ztížené dýchaní a polykaní. Některé otravy doprovází průjem, křeče, třes, slabost, ztráta koordinace a rozšířené zorničky.

Jedy v domácnosti

Jedy proti hlodavcům (arsenik, strychnin, thalium, warfarin)

Kočka se většinou otráví tak, že sežere přiotrávenou myš. Otrava se projevuje neklidem, bolestmi břicha, zvracením, krvácením a průjmem. Může skončit i smrtí.

Nemrznoucí směsy do chladičů

Kočka jed pozře většinou olízáním potřísněné srsti. Projevuje se ztrátou koordinace pohybů, zvracením, křečema s následným komatem. Otrava může skončit smrtí.

Alkohol, metylalkoholy

Projevuje se ztrátou koordinace, ztráta rozvováhy a zvracením. Otrava může skončit smrtí.

Léky proti bolestem(Ibalgin), acylpirin, léky obsahující paracetamol (Paralen)

Rozhodně kočce nepodávejte žádné lidské léky. Některé jí mohou způsobit smrt! Pokud kočka pozřela lék obsahující paracetamol, její dásně zmodrají.

Desinfekční prostředky, čistící prostředky

Kočka jed pozře většinou olizováním potřísněné srsti nebo z tlapek. Projevem otravy je kruté zvracení, průjem, křeče s následným komatem. Může končit smrtí kočky.

Insekticidy (přípravky k hubení hmyzu) a insekticidy (k hubení plevele)

Projevem otravy je svalový třes, slintání, křeče a kóma. Na tento druh otravy neexistuje vhodný protijed. Může skončit smrtí.

Jedy proti slimákům (metaldehyd)

Projevem otravy je slintání, svalový třes, zvracení, průjem, ztráta koordinace pohybů, křeče a kóma.

Přečtěte si: