Kytky pro kočky

Neznám kočku, která by nepožírala trávu nebo jiné kytky. Dělá to hlavně ze zdravotních důvodů. Pojídáním trávy si totiž doplňuje vitamínky a efektivně si tak pročišťuje žaludek od nechtěného obsahu (chuchvalců srsti).

Pokud umožňujete kočce chodit ven, nemusíte si s trávou dělat starosti. Kočka si najde vhodnou dobrotu sama. Jen dávejte pozor, abyste váš trávník nestříkali závadnými prostředky a nezpůsobili tak kočce zdravotní problémy.

O zelený trávníček byste se měli postarat, pokud vlastníte tzv. kočku bytovou. Kočka, která nemá přístup k zelené trávě, může začít okusovat rostliny, které pro ni mohou být jedovaté. 

Ve volné přírodě kočkám nejvíce chutná tráva s dlouhými tvrdými stébly, o jejichž hrany si můžete požazat prsty (laicky řečeno). Takový drn si můžete vyrýpnout a zasadit ve větším květináči, nebo si pořiďte Šáchor, který je strukturou listu velmi podobný.

Šáchor

Existují stovky druhů šáchoru. Pro kočičky se většinou používá buďto druh Cyperus alternifolius nebo druh Cyperus zumula.

Dospělá rostlina je vysoká okolo 50 cm. Není vůbec náročná na pěstování. Stačí ji hodně zalévat. V podstatě nejlepší je, když stojí celou dobu ve vodě a na teplejším místě. Během léta kvete. Životnost šáchoru je dlouhá. Na místech odumřelých listů dorůstají nové. Pokud se stane, že rostlina prochladne a shodí listy, seřízneme ji a ona na jaře opět vyroste.

Při koupi vybírejte zelené rostliny bez hnědých konečků listů. Koupený šáchor pak ještě osprchujte, abyste ho zbavili případného postříku.

            Cyperus zumula v květu                                         Cyperus zumula

         Cyperus alternifolius v květu                                   Cyperus alternifolius

Ostatní rostliny vhodné pro kočky

Kočičky milují i nejrůznější druhy obilí. Nejvhodnější je pšenice nebo ječmen a oves. Většinou nepohrdnou ani bylinkami, jako je pažitka, tymián, kozlík lékařský, šajvěj.

Pro pohodlnější majitele existuje trávník pro kočky (většinou se jedná o zasazené obiloviny), který si můžete zakoupit v prodejně s chovatelskými potřebami. Takový trávníček pouze rozbalíte a zalejete. Za pár dní vám vyroste šťavnatý a hustý porost.

Nechci rostlinu. Koupím si pastu.

Alternativou pro pokrytí potřeby zelených rostlin jsou speciální pasty. Existují pasty přímo proti trichobezoárům (smotkům chlupů), které pomáhají průchodnosti spolykané srsti trávicím ústrojím nebo pasty s obsahem trávy.

        

Pasta s maltózou na smotky srsti             Pasta obsahující trávu