Perské a exotické kočky

Perská kočka

Původ

Pochází z Persie. Ocas perských koček je krátký a mohutný. Hlavu mají kulatou, se silnou bradou, krátkým nosem a velkýma, kulatýma očima s otevřeným výrazem. Uši peršanek jsou malé. Perské kočky se vyznačují svou dlouhou a hedvábnou srstí s bohatým límcem kolem krku. Délka i hustota srsti se liší v každém ročním období.

Povahové rysy

Perská kočka má klidnou i příjemnou povahu. Většinou to je trpělivé a skromné zvíře, které nepotřebuje trvalou osobní pozornost. Dá se říct, že perská kočka je vcelku nehlučné plemeno a jste-li během dne mimo domov, nijak zvlášť netrpí.

Perská kočka – barva srsti
  • Černá – černá perská kočka je velice žádaná a je jednou z nejstarších variant
  • Bílá – byla původní barvou kočky angorské
  • Modrá – je považována za nejkrásnější barvu perské kočky
  • Červená – perská kočka by měla mít sytě oranžovou barvu srsti
  • Krémová – krémové perské kočky jsou oblíbeny
  • Lila – srst by měla mít sytě narůžovělou barvu holubí šedi
  • Čokoládová – je jednou z nových barev

Péče

Co se týče péče o perské kočky, je na ni nejnáročnější jejich dlouhá srst. Je potřeba ji denně pročesávat, jinak se objeví uzlíky. Dále kočku občas posypte pudrem, který ochrání srst a zabrání vzniku tzv. mastného ocasu. Koupání perských koček není nutností, jen v případě, je-li špinavá či má před výstavou.

 Obličej perské kočky se musí denně ošetřovat, jinak se zde mohou usazovat oční sekrety a zbytky krmení, které v pozdější době mohou způsobit zbarvení srsti.

 

Exotická kočka

Původ

Exotická kočka je ve skutečnosti krátkosrstá kočka perská.Toto plemeno však vzniklo v USA.Jeho počátky nalezneme v 50. a 60. letech 20. století.

V roce 1966 CFA uznala toto plemeno a standard se řídil podle standardu perských koček.Splňuje všechny požadavky kladené na plemeno perských koček,má stejnou povahu a existuje ve všech uznávaných barvách perského plemene.Jediným rozdílem je jejich krátká srst.V krátké srsti dobře vyniknou všechny plemenné znaky,ale také každá neharmoničnost,a tak musí chovatelé obzvláště dbát na výběr chovných jedinců podle utváření jednotlivých tělesných partií.

Péče

Péče o srst je velmi snadná,postačí zběžné kartáčování jednou týdně.Jen v době línání je kvůli velmi bohaté podsadě péči o srst zvýšit.Při péči o oči exotických koček platí stejná pravidla jako u koček perských,protože často slzí.

 

 

Plemena koček