Březost kočky

Několik prvních dnů po nakrytí nevystavujte březí kočku velké zátěži, aby došlo ke správnému uchycení vajíček. Pokud bylo páření úspěšné, kočka už nepřijde znovu do říje. Při neúspěšném páření se říje opakuje za 2 - 3 týdny. Pokud bylo spáření úspěšné, zruba po 3 týdnech se začnou projevovat první známky březosti.

Známky březosti.

Kočka je březí 56 - 71 dní. Většina koček má větší chuť k jídlu a hodně spí. Některé trpí ranní nevolností. Po třech týdnech kočce ztmavnou bradavky, popř. jejich okolí olisá. Po čtyřech týdnech od aktu může veterinář pohmatem potvrdit březost. Pokud je kočka zdravá, nevyžaduje žádnou zvláštní péči kromě dobře vyvážených krmiva. Od pátého týdne se postupně zvyšuje počet krmných dávek. V šestém týdnu březosti je kočka viditelně silnější. Břicho se zakulatí, bradavky vystoupnou a zčervenají. V této době má plod velikost vlašského ořechu a pro veterináře by neměl být problém určit i počet koťat. Pohyby koťat můžete ucítit od sedmého týdne březosti jemným přiložením dlaně na břicho kočky. Během březosti kočka přibere 1 - 2 kg, záleží jak na plemeni, tak i na počtu koťat. Plody rostou nejvíce až v posledních třech týdnech březosti. Koťata narozená dříve než za 58 dní bývají mrtvá nebo velmi slabá.

Během březosti zůstává kočka aktivní. Může chodit ven, bude si hrát, skákat a šplhat. S postupující březostí se bude její aktivita snižovat.

Blíží se porod

Ještě před předpokládaným termínem porodu připravte kočce teplé a klidné místo, kde bude moct koťátka porodit. Nejvhodnější je přepravka nebo kartonová bedna vystlaná teplým ručníkem nebo dekou. Poslední dva týdny kočku nepouštějte ven a pozorně ji sledujte. Zajistěte, aby si zvykla na porodní bednu a nedovolte jí, aby se toulala nebo schovávala.

Přečtěte si: