Plánování vrhu

Říje

Kočičí slečny dospívají mezi sedmým až dvanáctým měsícem života. S plánováním vrhu a připouštěním je dobré počkat, až kočka dospěje jednoho roku. Kocouři pohlavně dospívají mezi devátým až čtrnáctým měsícem života. Říje koček trvá většinou 2 - 4 dny a opakuje se přibližně ve čtrnáctidenních intervalech. Říje probíhá zpravidla na jaře a v létě.

Výběr parnera

Kočky chované volně si v říji najdou partnera samy. Kočce chované v bytě nebo čistokrevné kočce, musíte najít  vhodného partnera  sami. Kontakt na vhodného čistokrevného kocoura získáte na výstavě koček, v odborných časopisech nebo na internetu. Majitel kocoura musí být zavčas informován, že chceme přijít s kočkou na námluvy. Kočka i kocour musí být v dobré kondici, zdaví a očkovaní. Budoucí kočičí mámu navíc ještě odčervěte cca týden před krytím. Obvykle se nosí kočka ke kocourovi, pokud není mezi chovateli domluveno jinak. Poplatek za krytí má být dohodnut předem, nejlépe písemnou formou.

Námluvy a páření

Před námluvami je dobré kočce i kocourovi ostříhat drápy, aby se nezranila, pokud by začala bojovat. Kočka se přináší ke kocourovi obvykle druhý až třetí den říje a ponechává se 2–3 dny. Kocour projevuje svou svolnost k páření často stříkáním moči, za typického třepání ocasem. Je neklidný, přechází z místa na místo, olizuje si penis a hlasitě mňouká. Kočka se může zprvu chovat nepřátelsky. Někdy začne syček, prskat nebo dokonce na kocoura útočit. Když se začne před kocourem provokativně válet po zemi, ukazuje, že je připravena k páření. Podle rituálu námluv kočka první pokus o spáření odmítne. Za chvíli se kocour pokusí znova.

Při vlastním aktu kočka zaujme typický pářící postoj. Tiskne tělo k zemi, prohýbá hřbet a zvedá zadek. Kocour se snaží chytit kočku zuby za kůži v týle. Stojí přitom vedle kočky. Potom se postaví nad ni a zavede penis do pochvy. Kočka přitom někdy křičí a kocour přede. Hned po zavedení dochází k výronu semene a krycí akt končí. Kocour rychle odskočí od kočky, protože ta začne prskat. Kočka se několikrát se rychle převalí přes bok (postkoitální roling) a olizuje si genitálie. Celá procedura páření  se musí v následujících dvou až třech dnech několikrát zopakovat tímtéž i jiným kocourem, aby se zajistilo, že kočka opravdu zabřezne.

Některé kočky nesnesou, aby byly při páření sledovány člověkem. V tom případě není možná kontrola, jestli ke spojení došlo.

Po nakrytí se kočka uklidní a přestane projevovat říji. Pokud se v průběhu předpokládané gravidity objeví u kočky říje, znamená to, že kočka nebyla oplodněna nebo došlo k úmrtí a vstřebání plodů.

Přečtěte si: