Škrabadlo, neboli strom pro kočky

Škrabadlo je důležitou součástí výbavy každé kočky žijící v bytě. Jinak se můžete připravit na rozškrábaný příporník po babičce, koberec, rámy dveří a oken, křesla a vše co se najde. Úplně neodolatné jsou plastické vzory na sedačkách nebo na tapetách. Čím vyšší škrabadlo, tím líp. Nejen, že si zde kočka obrušuje své drápky, ale uplatní tu i své horolezecké nadání a bude příst blahem z rozhledu, který se jí naskytne. Kočky totiž milují vyvýšená místa všeho druhu. Pokud má škrabadlo i plošinku pro odpočinek, tím líp.

Krásnou a efektní variantou škrabadla je strom pro kočku. Nejvhodnějším materiálem pro jeho zhotovení je kmen jehličnanu (dřevo je měkké a kočce se dobře škrábe). Pokud možno co nejvyšší a nejčlenitější. Je nutné ho připevnit tak, aby byl pro kočku bezpečný. Strom by měl být umístěn tam, kde se často vyskytujete, protože kočky milují vaší přítomnost.  Kupříkladu my jej máme v rohu obýváku. :) Můžete ho instalovat třeba i na balkon. Nezapomeňte ale nejprve balkon důkladně zabezpečit sítí. Více informací o jejich instalaci naleznete pod odkazem Sítě na balkon a do oken.

Takový strom nebo škrabadlo si můžete pořídit v prodejně s chovatelskými potřebami nebo na internetu. Šikovní kočičáři si jej mohou vyrobit i sami.

Návod na instalaci vlastního stromu

V lese jsme si vyhlédli vhodný spadlý kmen. Pozorně jsme zkontrolovali, jestli není ztrouchnivělý nebo ho nenapadl červotoč. Vše bylo OK, tak jsme si ho vlastními silami odtáhli na chatičku. Tam jsme strom zkrátili na požadovanou délku. Ořízli jsme přečnívající větve a oškrábali kůru. Potom jsem ho opřeli tak, aby vyschnul. Po vyschnutí jsme kmen pořádně obrousili bruskou.

V obchodě jsme si nakoupili dřevotřískové desky 40x55cm (tak, aby se na ně vlezly obě kočky), hřebíčky, oboustranou lepící pásku a koberec.

Kmen jsme ničím nenatírali (ani to není pro kočku zdravé). Po obou stranách stromu jsme prožezali drážky v šíři hrany police (v místech, kde jsme chtěli polici umístit). Do polic jsem zase vyřezali otvory v šířce prořezaného kmenu. Tím jsme vytvořili jakýsi zásuvný systém.

nákres kočičího stromu s deskou

Desky jsme potáhly z obou stran kobercem tak, aby horní díl přečníval. Přečnívající část jsme přetáhli přes hrany police a přitloukli hřebíčkama. Pro pomocné přichycení je dobré použít oboustranou kobercovku. Na straně police, kde byl vyřezaný otvor pro zasunutí, jsme nechali koberec také delší, ale nepřichycený. To proto, aby se dala zasunutá část desky kobercem lépe zaretušovat.

Zasunuté police jsme přetáhli přečnívajícím kobercem a ten jsme přibili hřebíčkama.

Na spodní část kmene je dobré připevnit gumu, aby vám strom nevytlačil důlek do podlahy. Na opačnou stranu připevněte posuvný šroub, díky němuž kmen pevně zapřete mezi stropem a podlahou. Šroub seženete v potřebách pro kutily nebo si ho můžete vyrobit.

Naše kočky svůj strom prostě milují. Šplhají po něm, číhají na sebe, škrábou ho nebo se jen tak povalují. Je to jejich nejoblíbeňejší místo na spaní. Mají odsud krásný rozhled a skoro nikdo na ně nemůže. :)

Chytrý tip

Police připevníte i jednodušeji, a to přímo na vyčnívající větve, pokud jsou dostatečně pevné. Police můžete doplnit i košíky nebo tunýlky. Pro výrobu stromu se dá použít i kmen s kůrou, ale připravte se na každodenní zametání. Kočičkám usnadníte lezení na strom tak, že jej omotáte lanem. Pro profi škrabadla se používá sisalové nebo kokosové lano.

Strom na zakázku

Pokud nejste zruční nebo nemáte čas na tvoření vlastního škrábacího stromu, můžete si jej objednat u specializované firmy.

Krásné kočičí stromy vyrábí tady: https://www.kocicistromy.com/cz/

Škrabadlo pro kočky

Na internetu nebo v kamenných obchodech s chovatelskými potřebami si můžete pořídit škrabadla nejrůznějších rozměrů, barev a tvarů.

Koupí škrabadla můžete dokonce pomoci opuštěným kočičkám: Kočky SOS, Hodonín je organizace starající se o opuštěné a nemocné kočičky a hledá jim hodné a milující páníčky. Škrabadlo si můžete prohlédnou i objednat ZDE. Myslím si, že jejich cena je velmi přijatelná.

 

Přečtěte si: