Diabetes Mellitus - cukrovka

Příčiny onemocnění cukrovkou

Jedná se o poruchu metabolizmu uhlohydrátů, tuků a proteinů vzniklou z nedostatku inzulínu. Inzulín je hormon, který udržuje cukr v krvi v optimální hladině. Narušení využití glukózy vede k hyperglykémii, cukr se vylučuje močí, vyvolává nadměrné močení a tím zvýšenou žíznivost, úbytek hmotnosti, narušení jater a produkci ketonů. Později se u koček vyvíjí onemocnění periferních nervů. Pokud zrovna vaše kočka onemocněla cukrovkou, určitě to není vaše chyba. Některé kočky jsou k tomuto onemocnění náchylnější než jiné. Pavděpodobnost onemocnění je mírně vyšší u koček obézních. Některé nemoci mohou cukrovku vyprovokovat a léčba těchto chorob může cukrovku dočasně pozastavit. Ve většině případů se ale zase vrátí. Cukrovka je onemocnění spíše starších koček nad 8 let a častěji postihuje kocoury.

Příznaky onemocnění cukrovkou

Prvními příznaky bývá zvýšená žíznivost a následné nadměrné močení. I přes nadměrný příjem krmiva kočka hubne. Později kočka chuť k jídlu ztrácí, zvrací, nastupuje deprese až letargie. Kočce ochabují hřbetní svaly, kůže a srst je mastná a šupinatá. Dále se u koček objevuje žloutenka. V pozdějším stádiu se objevuje postižení periferních nervů, pohybové problémy s typickým postojem pánevních končetin. Když se cukrovka neléčí i po dobu několika týdnů, nebo měsíců, kočka může upadnout do komatu a hyne.

U některých vystresovaných koček se lehce vyprovokuje tzv. stresová hyperglykémie. V takových případech je v odběrech krve zjištěna zvýšená hladina cukru. U těchto koček nejsou žádné průvodní příznaky a při odběrech krve v klidu, je již hladina glukózy normální.

Léčba

U některých obézních koček se dá cukrovka dočasně kontrolovat pomocí snížení její hmotnosti. U jiných, pečlivým udržováním tělesné hmotnosti a podáváním léků, které snižují hladinu cukru v krvi (hypoglykemické léky). Většina koček ale k léčbě cukrovky dříve, nebo později inzulín potřebovat bude.

Pokud není možné léčit kočku podáváním léků, je nutno začít aplikovat injekce inzulínu. Inzulín je možné aplikovat pouze injekčně, neexistuje žádná jiná metoda. Inzulín je totiž bílkovina a pokud by byl podáván ve formě tablet, došlo by k jeho strávení žaludečními kyselinami v zažívacím traktu. Inzulínové infekce se proto vpravují do organismu pod kůží. Pro kočku to není bolestivý proces. Většina chovatelů má obavy jak budou zvládat podávání injekcí, ale po krátké době zjistí, že to jde snadněji, než podávání tablet. Než si techniku dokonale osvojíte a získáte dostatečnou zručnost a sebedůvěru, zřejmě budete muset denně vyřadovat asistenci veterináře a docházet do jeho ordinace.

Injekce se aplikují obvykle jedenkrát nebo dvakrát denně a to do konce života. Léčený pacient je čilý, hydratovaný, udržuje si stálou hmotnost, přijímá odpovídající množství krmiva i tekutin, nezvrací. V rámci léčby je nutno podávat specielní krmivo v častějších denních dávkách v závislosti na aplikaci inzulínu. Léčebný program (kdy podávat inzulin a krmivo) vypracuje veterinář tak, aby vám vyhovoval a nenarušoval váš denní režim např. v práci. Tento program se musí striktně dodržovat.

Některé kočky velmi dobře reagují na terapii, za delší dobu ale dosti často dochází ke zhoršení stavu s nutností zvyšování dávek, proto je nutná pravidelná kontrola. Pokud má cukrovku kočka, není vhodné ji používat k chovu. Aplikace inzulínu v graviditě může vést k vývinu nadměrně velkých plodů a k problematickému porodu.

Možné komplikace

Při cukrovce se vyskytují dva vážné stavy o kterých by měl chovatel vědět:

  • nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) - při zanedbání a neléčení, dochází k trvalému poškození mozku. Příznakem je neklid, zmatenost, chvění, křeče, záchvaty nebo koma. V takovém případě je nutné podat kočce cukr, buď rozpuštěný ve vodě nebo přimýchaný v krmivu a co nejdříve kontaktovat veterináře!!
  • vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) - tento stav se vyvýjí postupně a pomaleji. Kočka je nemocá během několika dnů. Nemoc se postupně vyvýjí a končí komatem. Podání cukru nepomůže. Veterináře je nutné volat co nejdříve!!!

Prognóza do budoucna

Chovatel musí docházet s kočkou na pravidelné kontroly a vyšetření. Bude muset sledovat, zda kočka nepřibírá nebo nehubne. Zda často a jaké množství tekutin vypije.

Dobrou zprávou je, že většinu diabetických koček lze dnes dobře léčit a v případě, že se majitel rozhodne věnovat jim čas a peníze na léčbu, žijí šťastný a normální život.


Zdroj: částečně čerpáno z: https://vets4pets.cz/

Přečtěte si: