Nemoci dýchací soustavy

Kočičí chřipka (Rhinotracheitis, Calici virémie)

Jsou to nejběžnější choroby dýchací soustavy. Přenáší se vdechnutím infikovaného vzduchu, symptomy se projeví do pěti dnů. Hlavním příznakem je vodnatý výtok z očí a nosu, která s postupem choroby houstne. U těžší formy "chřipky"(Rhinotracheitis) se mohou objevit boláky na jazyku a v tlamičce. Základní prevencí je vakcinace. Antibiotika mohou zmírnit průběh chorob i jejich důsledky, ale hodně záleží na obranyschopnosti imunitního systému kočičky. Choroby jsou při pečlivé péči léčitelné.

Při podezdření na toto onemocnění, kontaktujte veterináře co nejdříve.

Zápal plic (Pneumónie)

Zápal plic se u koček vyvine většinou z jiných bakteriálních nebo virových infekcí horních cest dýchacích. Nemoc může vzniknout také jako komplikace při oslabení organismu ze stresu, při podvíživě, při onemocnění toxoplazmózou nebo zamoření těla vnitřními parazity.

Průvodním příznakem bývá ztížené dýchání, výtok z nosu, kašel a zvýšená teplota (nemusí být vždy). Jinak hravá a živá kočka se najednou málo pohybuje, často sedí a odmítá si lehnout. Při vyčerpání leží na břiše a nos opírá o zem.

Aspirační pneumonie je akutní zánět plic vzniklý v důsledku patologického vdechnutí (aspirace) tekutin, částic nebo výměšků do dolních cest dýchacích. Nejčastěji vzniká u novorozených koťat při vdechnutí plodové vody nebo při vdechnutí potravy při vývojových vadách (rozštěpy patra, zúžení nebo rozšíření jícnu). U dospělých koček může být aspirační pneumonie vyvolána následkem vdechnutí násilně a neodborně podávané potravy nebo medikamentu.

Při podezdření na zápal plic kontaktujte veterináře co nejdříve. Pro takto nemocnou kočku je také velmi důležitý klid a odpočinek.

Zánět průdušek (Bronchitida)

Zánět průdušek většinou vzniká z jiných nemocí dýchací soustavy. Je způsoben onemocněním průdušek, které vedou vzduch z průdušnice do plic.

Zánět průdušek se může vyvinout i z alergie. Alergická bronchitida je způsobena nadměrnou imunitní reakcí na vdechované alergeny. Bohužel se však často vyvolávající alergen u zvířat nepodaří identifikovat. Více o alergiích koček naleznete v menu pod odkazem Alergie a kočka - dole (Kočka jako oběť alergie).

Klinicky se toto onemocnění nejčastěji projevuje dráždivým kašlem, který v některých případech může přecházet až do záchvatu dušení. Při dýchání takto nemocné kočky můžeme někdy na dálku pouhým uchem slyšet pískavé nebo sípavé šelesty. Diagnostika této nemoci je  poměrně složitá. Spočívá především v provedení kvalitních rentgenových snímků hrudníku, kde můžeme nalézt zvýraznění stěny jednotlivých drobných průdušek a často přeplnění plic vzduchem v důsledku nedostatečné vydechovací schopnosti postiženého zvířete.

Při podezdření na toto onemocnění navštivte veterináře co nejrychleji. Pro takto nemocnou kočku je také velmi důležitý klid a odpočinek.

Kočičí nos

Zánět pohrudnice (Pleuritis)

Pohrudnice je povrchová blána plic. Tato blána může výt postižena zánětem. Zánět pohrudnice bývá většinou spojen se zápalem plic. Při tomto onemocnění dochází k hromadění tekutiny v dutině hrudní, která velmi ztěžuje dýchání.

Klinicky se toto onemocnění nejčastěji projevuje obtížným břišním dýcháním, citlivostí na tlak v oblasti hrudníku, nechutenstvím, hubnutím.

Při podezdření na toto onemocnění navštivte veterináře co nejrychleji. Tekutina z hrudníku se musí vypustit.

Astma u koček

Astma u koček je většinou průvodní příznak alergie. Astmatický záchvat bývá doprovázen náhlým obtížným dýcháním, kašlem a sípáním.

Bohužel se vyvolávající alergen u koček dá je těžko identifikovat. Více o alergiích koček naleznete v menu pod odkazem Alergie a kočka - dole (Kočka jako oběť alergie).

Při podezdření na astma, kontaktujte veterináře co nejdříve.

Chlamydia

Bakteriologická infekce horních cest dýchacích. Způsobuje i zánět spojivek. U koček, které jednou touto nemocí trpěli se často stává, že se jim po různě dlouhé době vrací. Projevuje se podobně jako kočičí chřipka. Prevencí je vakcinace. Léčí se silnými antibiotiky.

Výtok z nosu

Vodnatý výtok z nosu a očí může být příznakem více infekcí. Jestliže je výtok doprovázen kýcháním a frkáním, může jít o infekční onemocnění nosních dutin.

Výtoky o očí a nosu mohou být také příčinou alergie. Více o alergiích koček naleznete v menu pod odkazem Alergie a kočka - dole (Kočka jako oběť alergie).

Kočku nechte vyšetřit veterinářem, aby se zjistila příčina případné infekce.

Červi v plicích

Červi v plicích se vyskytují nejčastěji u venkovských koček. Kočka se může červy nakazit od šneka, slimáka, hlodavce nebo ptáka infikovaného larvami těchto červů. Silně napadené kočky mívají suchý kašel.

Při podezdření napadení červy navštivte veterináře, který kočce předepíše leky, které plicní červy hubí.

Přečtěte si: