Nemoci očí a uší

NEMOCI OČÍ

Zánět spojivek - Konjunctivitis

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním oka kočky. Choroba může postihnout jedno nebo i obě oči. Vzniká nejčastěji vnějším drážděním např. průvanem, smítkem v oku, čpícími látkami nebo působením alergenu (prach, pyl, cigaretový kouř). Zánět spojivek může mít souvislost také s jiným onemocněním, např. infektem dýchací soustavy.

Zánět spojivek se projevuje zarudnutím, otokem a slzením oka. Tímto onemocněním trpí většinou koťata nebo kočky se sníženou imunitou. Pokud se příznaky do dvou dnů samy nezmírní, navštivte veterináře. Ten zahájí cílenou léčbu antibiotickými mastmi nebo kapkami. Nikdy kočce nepodávejte masti nebo kapky určené pro lidi!

Poranění rohovky

K poranění rohovky dochází nejčastěji při kocouřích rvačkách. Za normálních okolností se rána rychle zahojí sama. Někdy mohou nastat komplikace a do rány se dostane zánět. Zánět rohovky se projevuje jako bílá až šedá plocha viditelná na povrchu oka (zákal). V takovém případě nevyčkávejte a co nejdříve navštivte veterináře! Zánět by mohl nenávratně poškodit rohovku a kočka by mohla oslepnout.

Rvačkám kocourů lze předcházet. Nejlepší je kocourka vykastrovat. Kocour se zklidní a nebude cizí kocoury napadat.

Výhřez třetího víčka

Třetí víčko (mžurka) se nachází v koutku oka a není normálně vidět. Objevuje se však, když zakrývá poraněné oko. Pokud je třetí víčko vidět u obou očí, může to znamenat, že je kočka celkově velmi vyčerpaná nebo trpí vážnější infekční chorobu, např. infektem dýchací soustavy. Pokud je mžurka viditelná i po dvou dnech, navštivte veterináře!

Glaukom

Jedná se o poměrně vzácné onemocnění. Jde o zvýšení vnitřního tlaku v oční bulvě a její následné vyboulení. Prvními příznaky jsou zčervenání oka, slzení, přivírání oka a náchylnost na světlo. Již do 24-48 hodin od vzniku prvních příznaků může dojít k vyboulení oka, zákalu, nenávratnému poškození sítnice a tím k oslepnutí. Pokud se zahájí včasná léčba je zde velká naděje na úspěch. Proto při podezdření na toto onemocnění neprodleně navštivte veterináře! Při zanedbání je nutné postižené oko odstranit.

Slzení očí

Kočky mohou slzet při podráždění očí, infekci nebo v důsledku alergické reakce. Může se jednat také o nadprodukci slz nebo o ucpaný slzný kanálek. V tomto případě se jedná většinou o vrozený defekt, který je častý u čistokrevných dlouhosrstých koček. Kočka pak mívá do hněda zabarvenou srst kolem očí.

NEMOCI UŠÍ

Ušní roztoči

Pokud se roztoči ve zkukovodu přemnoží, způsobí podráždění. Postižená kočka se často drpe a vnitřek ucha je pokryt hnědou zapáchající hmotou. Více se dočtete v kapitole Vnější paraziti.

Infekce uší

Zěnety v uších mohou způsobit cizí předměty v uchu, plíseň nebo bakterie. Příznakem je hnisavý výtok z ucha a časté škrábaní. V případě podezření na záněk ucha kontaktujte veterináře. Ten kočce předepíše ušní kapky. Nikdy kočce neaplikujte kapky ani masti určené pro člověka! Při zanedbání léčby může dojít k postupu infekce do středního a vnitřního ucha a k následnému poškození sluchu. Příznakem infekce vnitřního ucha bývá skor škrábání i ztráta rovnováhy. Postižená kočka může naklánět hlavu na stranu.

Spáleniny od sluníčka

K spáleninám od slunce dochází většinou jen ve dnech s tropickými teplotami. Ohroženy jsou zejména kočky se světlým zbarvením. Postiženy bývají konečky uší. Časem se takové poškození může vyvynout v rakovinu kůže. V tomto případě je nejdůležitější prevence. Buďto kočku v parných dnech nepouštějte ven nebo ji uši namažte ochranným krémem s UV filtrem.

Hluchota

Ztráta sluchu může být důsledek stárnutí kočky, infekce střeního nebo vnitřního ucha, poranění hlavy nabo ucpání sluchovodu ušním mazem. Někdy bývá hluchota příčinou genetické vady sluchovodu. Touto vrozenou vadou trpí hlavně bílé kočky s modrýma očima.

Pokud kočka nereaguje na hluk, nechte ji vyšetřit veterinářem!

 

Přečtěte si: