Onemocnění zoubků

Paradentóza a zubní kámen u koček

Paradentóza a zubní kámen jsou častým onemocnění kočičích zubů. Na základě zkušeností veterinářů je jen málo majitelů koček, kteří důvěrně znají pohled do hlubších zákoutí tlamiček svých miláčků. To je příčina toho, že spousta koček se dostane k veterináři až v okamžiku, kdy se symptomy jako jsou např. potíže během jídla projeví naplno. Díky tomu jsou jejich problémy často v pokročilém stadiu. Paradentózou trpí dříve či později naprostá většina koček. Abyste předešli případným projevům zubních nemocí, měli byste čas od času důkladně prohlížet kočce tlamičku už od chvíle, kdy si ji domů přinesete jako koťátko.Obvyklé příznaky onemocnění zubů

Mnoho příznaků lze objevit pouze při bližší prohlídce. Ve chvíli, kdy má kočka potíže s kousáním nebo se zavřením tlamičky, je problém patrně už v pokročilém stadiu.

Nejčastějšími příznaky jsou:

 • zapáchající dech
 • žluté nebo hnědé usazeniny u kořenů zubů
 • začervenalé konce dásní
 • ustupující dásně,odkrývající se kořeny zubů
 • slintání (sliny mohou být zabarveny i krví)
 • nechuť k jídlu
 • bolest v tlamičce (kočka se snaží packou poškrábat uvnitř tlamičky nebo si odírá stranu tlamičky o zem)
 • potíže s kousáním potravy
 • neschopnost zavřít tlamičku


Kupodivu mnoho koček, které trpí paradentózou dokáže jíst normálně, avšak majitelé jsou posléze šokováni, když při běžné prohlídce veterinář odhalí vážné nemocnění. Paradentóza doslova znamená poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. Je to běžné onemocnění ústní dutiny u koček. Většina koček starších 2 let trpí určitým stupněm paradentózy.

Příčiny vzniku onemocnění zubů:

Vnější povrch zubů je pokryt zubní sklovinou, což je nejpevnější materiál v těle. U mladé kočky je jemný a hladký. Každý den však zuby pokrývá vrstva bakteriálního plaku, který je kousáním potravy neustále stírán z hladké skloviny. Kolik plaku na zubech zbude závisí na stravovacích návycích kočky: například vlhká strava se může snáze přilepit na zuby a povzbudit bakteriální procesy. Na druhou stranu veterináři stále diskutují, zda lze účinně snížit riziko vzniku paradentózy krmením kočičími granulemi(tzv. suchou stravou). Přítomnost bakterií v plaku dráždí dásně a způsobuje jejich začervenání a zánětlivost – gingivitidu. Jakmile se do dásní dostane zánět, další bakterie se množí a dásně v okolí zubu ustupují tak dalece, že zub může vypadnout.
Celý proces bývá dovršen až za několik let, ale v raném stádiu je vratný. Pokročilá paradentóza je bolestivá a pokud není léčená, zuby postupně vypadají.

 

Zánětlivé zuby mohou být jakýmsi zásobníkem infekce a bakterie se mohou rozšířit – přes krevní oběh – do srdce, ledvin, jater a plic, kde mohou způsobit další nemoci.

Paradentóza a zubní kámen se může objevit u všech koček, následující stavy však riziko mohou zvýšit:

 1. Nevypadané mléčné zuby – tato nebo jiná abnormalita ve struktuře zubů může podporovat usazování kousků jídla mezi zuby, což opět vede ke tvorbě zubního kamene
 2. Příliš mnoho narostlých zubů – tento stav napomáhá usazování potravy mezi zuby (zvláště se týká plemena perských koček s plochou tváří a malou tlamičkou
 3. Genetika - některé kočky bojují s paradentózou lépe než jiné. Obecně platí, že čistokrevné kočky jsou ohroženy více než plemena křížená.

Léčba - odstranění zubního kamene

Tento zákrok provádí veterinář. Podstata zákroku spočívá v tom, že se v narkóze či v sedaci zvířeti odstraní zubní kámen pomocí zubního ultrazvuku. Tento zákrok je velmi šetrný ke sklovině zubu a k dásním zvířete. Ve většině případů se pro tento zákrok používá takový typ narkózy, kdy se zvíře po skončení zákroku podáním protidávky k narkotiku probudí a  je schopno téměř okamžitě po skončení zákroku odejít domů plně probuzené. Tento způsob provedení zákroku je velmi šetrný k organismu zvířete. Po provedení zákroku se obvykle ještě zvířeti podávají  5 - 6 dní antibiotika, která specificky přeléčí zánět dásní způsobený zubním kamenem. Stává se, že v některých případech po provedení předchozího zákroku, najde veterinář některý zub vážně poškozený, poté je nutné ho vytrhnout. Ve výjimečných případech je možné postižené zuby zachránit speciální odbornou zubní chirurgií (stomatologické operace nabízí specializované veterinární kliniky).
Během několika málo dnů po odstranění zubního kamene a vyleštění chrupu se znova začne formovat plak. Abyste oddálili nutnost dalšího zákroku, je třeba pokračovat v preventivní péči o kočičí zuby i nadále.

Přípravky na zamezení tvorby zubního kamene a zpevnění dásní:

Firma Virbac nabízí kompletní řadu péče o kočičí chrup – CET enzymatický systém:
https://www.virbac.cz/dentalnirada.html

 

Zánět dásní a tlamičky (gingivitida a stomatitida)


Zánět dásní je častý problém. Gingivitida je místní zánět dásní (nejčastěji se objevuje spolu s paradentózou), stomatitida je zánět celé tlamičky. Vyskytují se spolu a výsledný stav se nazývá gingivitida – stomatitida. Může se objevit ve formě akutního zánětu, ale daleko obvyklejší je chronický zánět, který dle zkušeností nelze vyléčit terapií.Příznaky zánětu

Konkrétní příznaky závisí na stupni rozvinutí zánětu a také na celkovém fyzickém stavu zvířete.

Typickými symptomy jsou:

 • zapáchající dech
 • potíže při žraní
 • ztráty váhy
 • snaha škrábání se tlapkou
 • slinění (může být zbarveno krví)
 • zčervenalé dásně a okolí tlamičky
 • příznaky paradentózy
 • mazlavé(i lepkavé) sliny, které tečou po stranách tlamičky, když je otevřená

Příčiny vzniku zánětu


1/Virová infekce – chřipkové virózy,zejména kalcivirus, jež způsobují vředy v  tlamičce, dále FIV a FeLV

2/Podráždění chemického původu nebo traumatické zranění – kočky jsou obvykle velice vybíravé v tom, co sežerou, proto je gingivitda – stomatitida vzniklá na základě této příčiny spíše nehodou, např. když kočka požije nemrznoucí směs nebo si slíže z kožíšku chemické přípravky obsahující nebezpečné látky na hubení blech a parazitů. 3/Paradentóza – vznik plaku na zubech může způsobit gingivitidu a neléčená může přejít do až chronického zánětu.

4/Vážné nemoci ohrožující kočku jako je chronické selhávání ledvin nebo cukrovka mohou taktéž způsobit gingivitidu – stomatitidu. Protože jakákoliv chronická nebo vysilující nemoc ohrožuje imunitní systém zvířete a posléze způsobí jeho větší náchylnost k zánětům.

Přesto se tato relativně běžná nemoc, chronická a nevyléčitelná gingivitida – stomatitida, často objevuje i z neznámých příčin.
Je to bolestivý stav, který se obtížně léčí i diagnostikuje a tak ohrožuje všechny kočky.
Zkuste prohlédnout vnitřek kočičí tlamičky a prozkoumat její dech. Pokud vykazuje jakýkoliv z příznaků, jež byly popsány, měli byste jí nechat prohlédnout veterinářem.
Ten pozorně prohlédne kočku, aby zhodnotil její zdravotní stav a identifikoval rozsah symptomů. Po stanovení přesných potíží se může rozhodnout pro zhotovení dalších testů včetně laboratorního rozboru výtěru jež odebere z tlamičky a také krevních testů.

Léčba zánětu:

Pokud stanoví léčitelnou povahu nemoci, doporučí vám vhodnou léčbu. Například pokud zvíře trpí paradentózou, bude potřebovat speciální dentální léčbu.

Pokud není jasná příčina nalezena, veterinář navrhne léčebný režim, který by měl potlačit příznaky. Mohou to být antibiotika, i když pokud není příčina nemoci rozpoznána, mohou být efektivní jen krátkodobě. Léky na potlačení zánětu mohou zahrnovat i steroidy, ale stále je třeba počítat s tím, že chronická gingivitida – stomatitida se v některých případech léčí velice obtížně.
Doma musíte mít stále přehled o lécích předepsaných pro vaše zvíře. Budete muset dodržovat pravidelnou zubní hygienu – jemné čištění nebo vyplachování tlamičky roztoky.

Je prokázáno, že kočky trpící gingivitidou – stomatitidou upřednostňují malé porce vláčného žrádla. Jejich chuť k jídlu bývá nižší, a proto je třeba volit krmivo, které jim chutná, abyste je nalákali a krmit častěji. Zeptejte se svého veterináře na vhodný jídelní režim: pokud kočka dokáže sníst pouze malé porce, je životně důležité, aby krmivo bylo bohaté na vitamíny a minerály, které pokryjí její potřebu.

Jelikož gingivitida – stomatitida bývá často zapříčiněna paradentózou, pravidelná péče o zuby vaší kočky od mladého věku by pro vás měla být samozřejmostí.

Z části čerpáno z http://www.thepetcenter.com/gen/dental.html

Přečtěte si: