Nemoci kůže a srsti
Dermatofytóza - plíseň
Dermatofytóza je způsobena kožními plísněmi. Může jít o plíseň kůže, drápků i chlupů. Často onemocnění kočky mladší 12 měsíců nebo stará, imunosuprimovaná a podvyživená zvířata. Kočka se nakazí nejčastěji přímým kontaktem s nemocným zvířetem nebo pobytem v místech, kde se nakažené zvíře pohybovalo. Nákaza pronikne do kůže v místě porušení obchranné bariéry kůže nebo v místě s povrchovým poraněním.
Příznaky dermatofytózy
Přiznaky dermatofytózy se těžko rozpoznávájí. Mohou se projevit jen jako polámané chlupy na tvářích a uších nebo jako malá okrouhlá místa se šedavou šupinatou kůží, nejčastěji na hlavě, uších, tlaplách a zádech. Plíseň může napadnout i drápy, které se pak snadno lámou, drolí a jsou velmi bolestivé. Kočka může být ale také pouze přenašečem, aniž sama onemocní.
Diagnóza se potvrzuje kultivací chlupů a kožního seškrabu.
Léčba dermatofytózy
Plísňová onemocnění lze léčit řadou antiseptických krémů a ve vážných případech i protiplísňovými přípravky. Při léčbě se doporučuje kočku ostříhat a léčit všechna další zvířata v domácnosti. Doporučuje se pravidelně vysávat domácnost a prát pelíšky
na vysoké teploty. Spory plísní jsou velmi odolné a mohou v domácnosti vydržet ještě řadu měsíců. Již vyléčená kočka se může opětovně nakazit. Spolehlivě ji v tomto případě ochrání očkování.
Dermatofytóza je dobře léčitelná a neohrožuje život kočky, je však přenosná na člověka!!
Dermatitida - zánět kůže - ekzém
Dermatitida je porucha kůže, obyčejně nazývaná jako ekzém.
Klinickými příznaky bývá svědění. Kočka se často a usilovně drbe, vykusuje si kůži na postižených místech. Zánětlivá ložiska bývájí zanícená, suchá s odlupující se kůží. Při neléčené dermatitidě bývá kůže téměř bes srsti, je tmavší a ztluštělá. další časté onemocnění koček, které může mít mnoho příčin. Důležité je přesně stanovit, o jaký druh dermatitidy se jedná. Často má tato nemoc podobu šupinkovitých lysinek na kůži, na kterých se tvoří puchýřky a boláky.
Druhy dermatitidy
Rozlišujeme tři základní druhy dermatitidy:
- Kontaktní dermatitida - je způsobena přímými stykem s alergeny. K nejběžnějším patří alergie na obojky proti blechám, mycí prostředky apod.
- Alergická dermatitida - je reakcí na určitý druh potravy nebo na bleší výkaly.
- Sluneční dermatitida – způsobuje zarudnutí a svědivá místa hlavně na ušních boltcích bílých koček
Léčba
Při podezdření na dermatitidu se obraťte na veterináře. Je důležité zabránit kočce, aby se škrábala. Toto onemocnění lze léčit antibiotiky, protizánětlivými léky nebo hormonálními přípravky. Solární dermatitidu zvládnete namazáním postiženého místa ochranným krémem. Pokud se u kočky objeví reakce na obojek proti blechám, sundejte ho.
Vředy, abscesy
Tyto boláky jsou pro kočku velmi bolestivé. Místo bývá oteklé, zčervenalé a naplněné hnisem. Tato poranění mívají častěji kocouři následkem rvaček s jinými kocoury. Abscesy se vyskytují nejčastěji na tvářích a v okolí ocasu.
Jestliže to kočka dovolí, ostříhejte srst v okolí abscesu a ránu vyčistěte vlažnou vodou ve slabém solném roztoku. Nesnažte se absces propichovat. Budete li ránu opakovaně omývat, bolák praskne sám a vyteče z něj hnis. Pokračujte v omývání, aby se hnis znovu nevytvořil.
Jestliže je absces hodně veliký nebo se stále zvětšuje, navštivte veterináře. U těžších případu by mohlo dojít k otravě krve.
Nádory
Kožní nádory se vyskytují jako zduženiny na kůží nebo pod kůží. Nádory mohou být buď benigní nebo maligní (zhoubné). Nádory se většinou velmi rychle zvětšují. Někdy je provází krvácení a vředy.
Při podezření na nádor, navštivte veterináře co nejdříve.
Nervózní olizování
Nervózní olizování srsti může ve výsledku způsobit dermatitis nebo olisání. Příčinou bývá většinou nuda nebo úzkost. Více se dočtete v kapitole Kočka s problematickým chováním.
Kočičí akné
Akné na bradě a spodní čelisti je způsobeno ucpáním pórů v kůži. Akné má podobu malých vřídků, pupínků nebo černých teček.
Pokud by došlo k většímu výsevu pupínků, poraďte se s veterinářem. Někdy je nutná léčba antibiotiky.
Mastný ocas
Toto onemocnění je projevem nadbytečné produkce mazu v mazových žlázách na kořeni ocasu. Obyčejně postihuje nekastrované kocoury. Na světlé srsti jdou vidět zahnědlé skvrny.
Ocas umyjte šamponem pro kočky nebo pro děti. Pokud se postižené místo zanítí, navštivte veterináře.