Vnitřní paraziti a toxoplasmóza

Škrkavka:

Je to vnitřní parazit pro kočku dosti nebezpečný. Zejména však pro malá koťata.Koťátka se mohou nakazit z mateřského mléka. Silně začervené kotě může být anemické,podvyživené a červi mohou i uzavřít průchod střeva.U březích koček může začervení škrkavkou způsobit porodní komplikace,poškození plodů nebo i jejich úhyn.Škrkavka je červ dlouhý 7-10 cm a připomíná tenký bílý drátek. Parazituje v žaludku a ve střevech, kde se živí natrávenou potravou. Dospělá kočka nemusí jevit žádné příznaky napadení škrkavkami, ale občas se s výkaly dostanou z těla i dospělí červy. Veterinárním vyšetřením lze odhalit ve výkalech vajíčka škrkavek. Příznaky těžké infekce škrkavkami jsou průjem, zácpa, chudokrevnost, oteklé břicho, Kočky,které chodí ven,odčervujeme dvakrát do roka.Důležité je odčervení před očkováním.Odčervují se také kočky před krytím a v březosti. Pro koťata jsou k dispozici preparáty ve formě past.

Tasemnice:

Tasemnice se vyskytují především u starších koček. Červ má dlouhé článkované tělo a přichytává se na vnitřní stěnu střev hlavičkou s háčky. Články s vajíčky vylučuje kočka z těla výkaly. Zaschlé, přichycené články na srsti připomínají zrnka rýže. Postižená kočka si často vylizuje konečník.

Toxoplasmóza

Toto onemocnění je způsobené parazitárním prvokem, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové. Nakažení probíhá orálně (ústy). Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem a tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající parazity, který čeká, až ho někdo pozře (nejlépe kočka), aby se mohl dále pohlavně množit. Dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí lidský plod do třetího měsíce těhotenství - způsobuje většinou potraty, méně často deformace plodu (srdce, mozek). V pozdějiším stadiu těhotenství se již dá toxoplasmóza léčit a neměla by mít nijak ohrožující vliv na vývoj dítěte. Nebezpečná je toxoplazmóza ve větším množství (ne jako jedinec), kdy právě páchá největší škody svým usazováním se v tkáních.

Kočka a toxoplasmóza

Toxoplasmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele. To může být myš nebo kus syrového masa. Ve velké většině případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka parazita. Pokud se onemocnění projeví, jeho nejčastější formy jsou zápal plic, jinak průjmy, teploty, výtoky z nosu a očí a zánět mandlí. Pohlavní množení parazitů ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u mladých koček (maximum případů u 3 - 6 měsíčních koťat). Pokud kočky zmíněnou formu onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem, je riziko toxoplasmózy téměř vyloučené. Navíc kočičí exkrement začíná být závadný až po 24 hodinách a na to, aby se od něj člověk nakazil, musí projít ústní dutinou a trávícím traktem. Takže pokud nepozřete kočičí trus či nesníte ze záhonu neomytou zeleninu, která se dostala s ním do styku, tak se skutečně nemusíte nákazy od svého miláčka obávat.

Jak se může člověk nakazit

Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem, proto je doporučeno vždy králičí maso před požitím zmrazit. Mají-li vaši králíci toxoplasmózu, se dá zjistit odborným vyšetřením (dost nákladné). Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Nákazou jste ohroženi i v případě, že neholdujete populárním tatarským biftekům. Kolikrát jste si již při přípravě např. sekané olízli ruku nebo ochutnali, zda je maso dost slané? Nebo pořádně neumyli prkýnko na krájení?

Dále je zajímavé, že toxoplazmózu za svůj život prodělá cca. 80% lidí ? člověk si jednoduše vytvoří protilátky a nikdy se to nedozví. Lidem se sníženou imunitou může vzniknout uzlinová forma toxoplasmózy ("boule za ušima"), která se léčí speciálními antibiotiky a těžké formy se léčí antimalariky v infúzích.

Shrnutí

Takže ? Milovníci zvířat, kteří máte doma psy, králíčky, andulky, křečky, morčata a další mazlíčky, kteří nejsou kočkovité šelmy ? pokud je nedostatečně tepelně upravené nesníte, toxoplasmózu od nich nedostanete. Pokud chováte kočku, tak je třeba dodržovat hygienu při čištění kočičího záchodku. Hovězí či králičí maso nechte před zpracováním raději nějakou dobu v mrazáku a nikdy jej neochutnávejte syrové - po kontaktu s ním si vždy pečlivě umyjte ruce. Po práci na zahradě si rovněž pořádně umyjte ruce a nejezte neomytou zeleninu. Ve všech zde uvedených případech, kdy můžete přijít do kontaktu s toxoplazmózou, je samozřejmě nejideálnější prevencí používání gumových rukavic.

Svou těhotnou kamarádku jsem tedy zbavila předsudků a kočička dále skotačí v její domácnosti, která se už rozrostla o zdravého syna Jakoubka. Proto apeluji na všechny budoucí maminky, aby nedávaly své čtyřnohé přátele pryč kvůli babským pověrám ? pokud budou dodržovat základní hygienu a pravidelně odčervovat své pejsky a kočičky, tak se nemusí skutečně ničeho obávat.

Toxoplazmóza - zdroj: www.kocky-online.cz

Přečtěte si: