Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin v mnoha případech ohrožuje život kočky, proto si žádá rychlou léčbu. Pokud je kočka krmena suchou granulovanou stravou, je nutné dbát na to, aby měla kočka k dispozici čerstvou vodu po celý den. Tímto malým skutkem můžete předejít onemocnění ledvin. Některé kočky preferují vodu tekoucí, např. z fontánky nebo z kohoutku, nebo odmítají pít vodu v blízkosti misky s krmením. Kočku je možné přesvědčit k pití vody i tím, že se granulky v misce přelijou několika lžícemi vody. Více o fontánce pro kočky najdete ve Vychytávkách pro kočku

Voda se nesmí nahrazovat mlékem. Mléko je spíše doplňkem stravy než zdrojem tekutin. Kravské mléko navíc obsahuje pro kočky těžce stravitelný mléčný cukr (laktózu). Řada koček pak trpí průjmy a zažívacími problémy. V obchodech s chovatelskými potřebami je k sehnání speciální mléko pro kočky. Je možné použít také naředěné kondenzované mléko Tatra. Mlékem je dobré krmit spíše koťata, dospělé kočky jen v rekonvalescenci po nemoci, kvůli vysoké energetické hodnotě.

Příčiny onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin může způsobit nedostatek tekutin, ale i nevhodná strava. Některá krmiva pro kočky obsahují vysoké množství soli, aby kočičkám "lépe" chutnala. Na toto by měl dát každý chovatel pozor a kupovat pouze prověřená a kvalitní krmiva (výsledek testu krmiva pro kočky naleznete ZDE). Majitelé koček se také nesmí nechat "přemluvit" a v žádném případě nedávat kočce žádné lidské osolené jídlo, slané rybičky, brambůrky, tyčinky a jiné laskominy!!!! Sůl odvádí z těla velké množství vody a poškozuje ledviny.

Při nedostatečném příjmu tekutin se tvoří v moči a močovém měchýři močové kameny nebo močový písek. Tyto kameny mohou bolestivě zraňovat nebo dokonce zcela ucpat močovody. Zadržování moči poškozuje ledviny a následkem je akutní selhání ledvin. Ledviny jsou zodpovědné za filtrování rozkladných produktů metabolismu z krve a za jejich následné vylučování. Přísluší jim tedy velmi důležitý úkol odstraňovat jedy. Jestliže je funkčnost ledvin jakkoli narušena, nebezpečné látky se hromadí v těle a kočka onemocní.

Příčinou onemocnění ledvin mohou být i vrozené vady (zejména u dlouhosrstých plemen), bakteriální infekce, virové choroby- např. kočičí leukémie a kočičí zánět pobřišnice, otravy a nádory, zhoršují průběh onemocnění. Roli hraje i dědičnost.

Náhlé, nebo akutní selhání ledvin může vzniknout i v důsledku otrav, bakteriálních a virových infekcí, ucpáním močovodů, nebo i v důsledku onemocnění srdce. Tyto akutní případy přestože jsou okamžitě a včas úspěšně léčeny, mohou vést k chronickému poškození ledvin.

Poškození ledvin a stárnutí

Selhání ledvin je častý zdravotní problém koček středního a staršího věku. Postupné zhoršování funkce ledvin je nevyhnutelná součást procesu stárnutí a vyskytuje se (v různém rozsahu a stupni) u mnoha zvířat. Poškození je trvalé a pokud se neléčí, končí vždy smrtí.

Postupem času (stárnutím) dochází k poškození tak velké části ledvin, že ledviny už nejsou schopny odfiltrovat z krve všechny zplodiny, které se pak hromadí v krvi. Tento proces, který se nazývá chronické selhání ledvin je u koček starších 7 let velmi častý.

Příznaky onemocnění ledvin

Ledviny mají velkou filtrovací kapacitu krve tj. velkou rezervu ve funkci a proto se příznaky onemocnění projeví až když přestanou fungovat asi tři čtvrtiny buněk. Jedním z prvních příznaků nemoci je ztráta schopnosti produkovat koncentrovanou, tmavou moč. Aby se organizmus mohl zbavit stejně velkého množství zplodin, musí vyprodukovat větší množství zředěné moči. Kočka má větší žízeň než obvykle, hodně pije a močí mnohem častěji. S postupující nemocí se mohou objevit i další příznaky. Kočka je smutná, apatická, ztrácí chuť k příjímání potravy, opakovaně zvrací, hubne a její srst se stává matnou. Páchne jí z úst a v dutině ústní se objevují vředy. V poslední fázi nemoci upadne do komatu.

Mnohé z uvedených příznaků se vyskytují i u jiných nemocí, například při cukrovce. Při podezření je nutné navštívit veterináře, který kočku vyšetří celkově a zároveň vyšetří krev a moč. Dále provede rentgenové vyšetření, příp. vyšetření sonografické, které prokáže,že ledviny nepracují tak, jak by měly.

Léčba

Poškozené ledvinné buňky nelze obnovit, ale přesto se dá udělat mnoho, aby se nemocná kočka cítila lépe. U koček, které vyprodukují abnormálně velké množství moče dochází k těžké dehydrataci a proto je nutné, aby ji veterinář pomocí infuze zavodnil.  Druhotné příznaky, kterými jsou vředy v dutině ústní a vředy žaludeční, se léčí příslušnými léky. Poškozené ledviny nejsou schopny zbavit se všech zplodin výměny látkové, a to může vést k tvorbě ledvinových a močových kamenů.

U některých koček bývá, v pokročilé fázi onemocnění, častým doprovodným problémem i chudokrevnost, která se dá vhodnými léky rovněž úspěšně léčit.

Nejdůležitější je snížit zátěž na zbývající zdravou tkáň ledvin. To lze dosáhnout změnou výživy. U veterináře je k dostání speciální krvmivo, které snižuje odpadní látky v krvi. Uvedená krmiva mají i zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Léčená kočka nesmí dostávat žádné zbytky jídel, ani žádné pamlsky, protože by to nepříznivě ovlivňovalo působení diety. Nemocným kočkám bývá často nevolno a nemývají chuť k jídlu. Ke zvýšení chuti pomůže krmivo ohřát, aby začalo voňet, nebo krmit po troškách a často přímo z ruky. Kočka musí mít vždy dostatek čerstvé vody. Nedostatek vody prudce zhoršuje stav nemoci.

Prognóza do budoucna

Souvisí-li onemocnění ledvin se stárnutím, vaší kočku čeká ještě několik let hodnotného života. Stejně jako u jiných onemocnění, pomocí vhodné diety, veterinární a vaší péčí, je pravděpodobné, že se kočka dožije relativně vysokého věku.

Během léčby bude kočka potřebovat pravidelné veterinární kontroly. Bude nutné sledovat její váhu, příjem tekutin, chuť k žrádlu, pozorovat její chování, atd.

Zdroj: částečně čerpáno z https://vets4pets.cz/

Přečtěte si: