Nevhodné chování - agresivní kočka

Rvačky mezi kocoury

Rvačky jsou typické hlavně pro nevykastrované kocoury. Brání si tak své území před ostatními kocoury a vyhledává samice k páření. Pokud máte doma takového kocoura a dovolujete mu chodit ven, můžete očekávat, že se jednou vrátí se šrámy a kousanci z kocouřích bitev.

Řešení: Nejlepší je kocoura vykastrovat. Takový kocour pak méně často značkuje své teritorium, není tak agresivní a nepere se.

Rvačky mezi kočkami

Pokud se stane, že se jinak mírumilovné kočky,které se měly vždy rády, začnou prát, může to značit zdravotní problém jedné z nich. Pokud se jedna z koček necítí dobře, může se snažit, aby ji druhá nechala o samotě. Jestliže nebyly kočky sterilizovány, může jedna z nich či obě dospívat a prát se spolu právě proto, že se necítí ve své kůži. Třetí možnost je, že agresivitu vyvolává nějaký vnější podnět. Pokud do jejich teritiria vnikl např. pes nebo jiná kočka, může jejich rvačky způsobovat frustrace.

Řešení: Zaneste kočku k veterináři, jestli kočku netrápí nějaký zdravotní problém. Pokud neshledáte žádný zdravotní problém a kočky jsou právě v období dospívání, zvažte jejich případnou sterilizaci. Dále se porozhlédněte, zda do okolí vašeho domu nepronikl nějaký cizí pes nebo kočka. Někteří lidé pouštějí své psy ven, aby se vyvenčili bez dohledu , a nemusí si uvědomit, že jejich pes používá pro vykonávání své potřeby zrovna váš dvůr a dráždí tím vaše kočky. K odrazení cizích návštěvníků můžete použít průvyslově vyráběné repelenty proti psům a kočkám, které nastříkáte po obvodu vaší zahrady.

Rvačky s nově příchozí kočkou nebo koťetem

Pokud jste se rozhodli pořídit vaší kočce kamarádku nebo kamaráda, musíte postupovat opatrně při jejich vzájemném seznamování. Kočky v přirodě nežijí ve smečkách jako třeba psi, ale vytváří si spolu určitou hierarchii. Často se stává, že se spolu hašteří. Kočka, která zastává nižší postavení, a zapomene na to, kde je její místo, dostane  obvykle od výše postavené kočky lepanec tlapkou nebo si vyslechne nějaké to vrčení a syčení. Takové hašteření obvykle přestane ve chvíli, kdy si obě kočky ujasní své postavení.

Řešení: Když si přinesete novou kočičku domů, nechte ji chvilku samotnou v místnosti s miskou se žrádlem a vodou, vhodným pelíškem a záchodkem pro kočky. Pokud se zdá kočka neklidná, nechte ji nějakou dobu o samotě, aby se zorientovala. Ve chvíli, kdy se jeví připravená, začněte ji seznamovat s ostatními členy domácnosti. Takové seznamování může trvat i několik dní. Pokud proběhlo všechno v pořádku, otevřete dveře a nechte kočku prozkoumat i zbytek bytu. Rvačkám můžete do jisté míry předejít oddělenými pelíšky na spaní. Dále umístěte misky se žrádlem daleko od sebe, aby kočky neměly pocit, že musí o žrádlo zápasit. Pokud se jejich chování nezmění nebo dokonce agrese ještě zesílí, pokuste se znovu představit jednu druhé. Konejšivě na obě kočičky mluvte a hlaďte je. Když jedna z nich opět vystartuje, ostře ji okřikněte, zasyčte nebo hlasitě zatleskejte.

Existuje také možnost, že je jedna z koček nepřizpůsobivá a nesnese v domě jiné zvíře. V tomto případě se musíte spokojit pouze s jedním domácím mazlíčkem.

Kousání majitele

Někdy se stává, že kočka na svého majitele náhle zaútočí, např. začne ho znenadání při mazlení kousat.

Řešení: Pečlivě kočku prohlédněte, zda nenajdete bolavé místo, které způsobuje, že vás kočka kouše. Pokud takové místo najdete, vemte kočku k veterináři. Je také možné, že vás kočka kouše pouze v období mrouskání. V této době je velmi citlivá zejména na hřbetě, v oblasti ramen a ocasu. Pokud není kočka určena k chovu, nechte ji raději sterilizovat. Pokud už kočka sterilizovaná je a přesto kouše, je zde možnost, že je velmi citlivá ve jmenovaných oblastech na hřbetě, ramenech nebo u ocasu. Kousnutím vám dává najevo, že si nepřeje, abyste ji tam hladili. V takovém případě si všímejte oblastí ve kterých je kočka citlivá a příště se jim vyhněte. Je také možné, že kočku hladíte příliš silně nebo příliš dlouho.

Pokud vás kočka kousne, vysokým pisklavým hlasem řekněte: Au! To bolí! Přestaňte ji hladit a položte kočku na zem.  Kočky mají naučené už od koťátka, že když si mezi sebou hrají a jeden to začne přehánět, oběť začne kvílet a přestane si hrát. Ukazuje tím druhému kotěti, že si začalo hrát příliš surově. Když řeknete pisklavým hlasem "au" a přestanete hýbat rukou, kočka bude vědět, že vám způsobila bolest a nechá toho. 

Skákání na majitele a drápaní po nohou

Některé kočky s oblibou číhají zpoza rohu na svého majitele a v nestřežené chvíli mu skáčou po nohách. Drápou ho nebo koušou do kotníků. Taková kočka si nejspíš jen hraje, proto máte velkou šanci ho to odnaučit. Pro koťata je přirozené, že se skrývají na číhané a s rozšířenými panenkami a vztyčeným ocasem vyskakují na nic netušícího brášku. Vaše kočka už nejspíš žádného sourozence k dispozici nemá a nemůže si s ním hrát, proto se soustřeďuje na vás a na členy rodiny.

Řešení: Nejsnadnějším způsobem jak takovému chování zabránit, je opatřit kočce kamaráda na hraní přibližně stejného stáří a váhy. Po krátkém seznamovací období kočka zjistí, že nové kotě je mnohem lepší společník ke hraní než vy a své přepadávání nasměruje na něj. Pokud neplánujete pořízení druhé kočky, musíte se snažít vybít hravost kočky jiným způsobem. Pořiďte micce různé hračky a denně si s ní hrajte. Když uvidíte, že na vás kočka zase číhá, hoďte jejím směrem míček nebo klubíčko. Pokud na vás znovu vyskočí, hlasitě pisklavě vykřikněte: Au! To bolí! a setřeste ho. Můžete použít i vodu v rozprašovaši a posktříkat kočku při každém dalším útoku. Aby jste zabránili krvavým šrámům při výcviku, ostříhejte kočce drápky (návod jak ostříhat kočce drápky, naleznete ZDE). Takový výcvik trvá většinou několik dní až týdnů.