Nevhodné chování-kočka a zařízení v bytě

Vyhrabávání květin a květináčů

Některé kočky s oblibou používají květináč s vaší zamilovanou kytičkou jako svůj záchodek, popř. se hrabou v zahradních záhonech, buď vašich nebo u sousedů.

Řešení: Záhonek ohraďte pletivem nebo sítí. Jako odpuzovač můžete použít kuličky proti molům ukryté v hlíně. Nejúčinnější způsob, jak zabránit kočkám v jejich zahradničení, je zasypat milované rostliny štěrkem s ostrými hranami.

Požírání pokojových rostlin

Kočky rády okusují pokojové rostliny, zejména jsou-li drženy pouze v bytě a nemají přístup k trávě. Nepěstujte doma rostliny, které jsou pro vaši kočku jedovaté.

Např. Vánoční hvězda, Diefenbachia, Hrachor, Clematis, Azalka, Oleandr, Ostrožka, Rododendron, Lupina, Čemeřice černá

Jak se projevuje otrava rostlinami?
Otrava se u kočky může projevit po 20 min. nebo klidně až po 4 hodinách. Kočky, které vykazují otravu toxiny rostlin hodně sliní, někdy se vyskytuje u tlamy pěna. Mohou se dávit nebo zvracet. Kočka při otravě může ztěžka dýchat a polykat, především pokud je otrava doprovázena otokem ústní dutiny. Některé otravy doprovází průjem, křeče, třes, slabost, ztráta koordinace a rozšířené zorničky. V takovém případě vypláchněte kočce tlamičku vodou, zprůchodněte dýchací cesty a vyhledejte veterináře. Další informace o jedech naleznete v sekci Péče o kočku

Řešení: Pokojové rostliny zkuste postříkat naředěnou citronovou šťávou. Pokud to nepomůže, postříkejte kočku (čistou vodou) pokaždé, když začne kytku okusovat. 

Požírání hlíny z květináčů

Některé kočky požírají kousky steliva ze záchodků nebo hlínu z květináčů. Tato činnost může být známkou choroby, zvlášť u koček trpících anémií nebo kočce chybí nějaká složka v potravě. Často však k takovému chování neexistuje pádný důvod. Hlína z květináče by kočce neměla nijak uškodit, pokud nepoužíváte nějaký druh agrasivního hnojiva na rostliny. Kočky špatně vylučují jedy z těla, a proto pro ně mohou být smrtelnými i malé dávky obyčejných domácích prostředků.

Řešení: Je možné, že používáte hnojivo z rybí moučky. Pokud jste takové hnojivo použili, vyměňte hlínu v květináčích. Dále můžete kytky přesadit do větších květináčů a na povrch zeminy nasypat vrstvu oblázků. Nebo povrch zeminy zakrýt folií nebo pletivem. Jiný způsob je odklidit rostliny z dosahu micky na vyvýšené police.

Škrábání nábytku

Kočka může škrábat nábytek jednak kvůli tomu, aby si nabrousila drápy, jednak aby si vyznačila své teritorium. Pokud je uzavřená doma nebo se cítí ohrožena, tím spíš bude nábytek škrábat.

Řešení: Vycvičte kočku , aby si drápky brousila na škrabadle. Zkuste na škrabadlo nakapat pár kozlíkových kapek (postačí 2 - 3 kapky) do takové výšky, aby je kočka cítila při škrábání. Většinu kočiček kozlíkovy kapky přitahují přímo magicky. Seženete je v lékárně, stojí pár korun a uvidíte, jak vašeho kočičího miláčka bude najednou škrabadlo zajímat.Do jisté míry pomůže i zastřihnutí drápků. Navíc se v domácnosti vyvarujte použití tapet s plastickým vzorem, které jsou pro kočku neodolatelné. Zvažte také koupi záclon, protože kočky po nich velmi rády šplhají. V tomto případě platí: čím kratší, tím lepší.

Skákání na kuchyňskou linku

Kuchyňská linka je pro kočku velmi lákavým místem. Kočka ví, že se zde připravuje jídlo a že má tedy velkou šanci odnést si odtud nějakou kořist.

Řešení: Pokud vidíte, že se kočka chystá na linku vyskočit, udělejte hlasitý zvuk, aby jste ji od záměru odradili. Pomůže zatleskání, zasyčení nebo důrazné přikázání NE! Následně kočku odtlačte chodidlem od linky dál. Pokud přesto vyskočí, znovu ji okřikněte, hlasitě zasyčte a sundejte ji. Pokud i přesto  neposlechne, postříkejte ji vodou z rozprašovače nebo po ní hoďte časopisem. Při výcviku musíte být důslední. Nikdy kočce nedovolte, aby z linky sežrala nějakou potravu ani jí odtud žádnou nedávejte. Pokud stojíte v blízkosti linky, snažte se kočce nevěnovat příliš velkou pozornost.Pokud odcházíte z domu pryč, pomůže povrch linky pokrýt chrastivými předměty (např. kovové plechovky), nebo plátky alobalu.

Skákání na nábytek

Kočky milují vyvýšná místa a je obtížné, jim vysvětlit, že na některá prostě nemají přístup. Micky mají v genech zakódované, že jsou na takových místech chráněny před kojoty a vlky a mohou zde nerušeně odpočívat. Pobyt na vysokém nábytku nebo na horní ploše kuchyňské linky ji také chrání před nechtěnou pozorností domácího psa nebo malých lidských návštěvníků.

Řešení: Pořiďte kočce průlezku postavenou vysoko nad zemí, kde bude mít svoje místečko pro odpočinek. Abyste ji odradili od skákání po nábytku, polepte vrchní police oboustrannou lepící páskou tak, aby na ní kočka musela šlápnout, když se tam prochází. Když uvidíte kočku na nábytku, postříkejte ji vodou z rozprašovače nebo po ní hoďte noviny. Sundejte kočku a přitom jí důrazně řekněte NE! nebo hlasitě zasyčte. Kočka si musí uvědomit, kdo je tady vůdcem. Není to ona, ale vy! Pokud nepomůže oboustranná páska, zkuste zmuchlané noviny nebo alobal. Kočky nenávidí, když se jim něco lepí na tlapky nebo dělá hluk při našlapování. Tón vašeho hlasu nebo syčení jí dá najevo, že jste s ní nespokojeni.

Šplhání po závěsech

Kočka šplhá po závěsech, aby si procvičila své obranné manévry, pokud by ji pronásledoval nějaký jiný dravec nebo si tak kontroluje své teritorium. Hledá myši a jinou kořist i v případě, že se tam žádná nenachází. Kočky jsou v tomhle směru velké optimistky. :) Je také možné, že má kočka přebytek energie.

Řešení: Pořiďte kočce šplhací sloupek dosahují hodně vysoko nad zem. Nejlepší by bylo učit kočku lozit po sloupku už do chvíle kdy si ji, jako koťátko, donesete domů. Dále pak uvažte závěsy tak, aby byly mimo dosah kočky nebo tak aby nešouraly po zemi. Ideální by bylo zbavit se závěsů úplně nebo si pořídit jejich zkrácenou variantu. Pokud se kočka pokusí lézt na závěsy ve vaší přítomnosti, sundejte ji dolů a doneste ke šplhacímu sloupku. Důrazně jí řekněte: NE! Na závěsy se neleze! Šplhej si tady po tomhle krásném sloupku. Pokud to kočka nepochopí ani po několikátém přemístění, hoďte po ní časopis, zasyčte nebo na závěsy připevněte chrastící předměty, které ji od dalšího šplhání odradí. Pokud je příčinou lezení na závěsy nadbytek energie, zvažte pořízení kočičího kamaráda. Kočky se pak zabaví společnou hrou a navíc nebudou trpět pocitem osamocení když zrovna nejste doma.