Problémy s přepravou kočky

Kočka se bojí přepravky

Některé kočky přímo nenávidí své přepravky a cestování v nich. Problémy začínají již při snaze kočku do přepravky přemístit. Micka se rázem změní z přítulné přátelské kočičky, na krvelačnou syčící "potvoru" schovanou někde pod skříní. Jak tedy kočku přesvědčit, aby spolupracovala a s přepravkou se "skamarádila"? Micka si nejspíš spojila pobyt v přepravce s následnou návštěvou u veterináře. Mnohé kočky jsou vyděšené z množství nových zvuků, pachů, lidí a zvířat v ordinaci. I samotná přepravka může divně zapáchat. Kočka zároveň vycítí nervozitu i z vás. Neví, že jste nervózní z ní, protože máte hrůzu z boje, který budete muset svést, aby jste ji dostali dovnitř. V některých kočkách je strach z přepravky hluboce zakořeněný, proto je nutné postupovat pomalu.

Řešení: S přivykáním začněte s předstihem. Přepravku rozeberte na jednotlivé díly. Jednotlivé části dobře vydrhněte mýdlem a vodou, abyste odstranili případný pach. Rozebranou přepravku položte na zem a na její dno umístěte kočičí pelíšek nebo oblíbenou deku. Pokud se bude kočka stále bát, můžete ji přivábit na oblíbený pamlsek. Po několika dnech přepravku smontujte, opět ji vystelte oblíbenou dekou a dovnitř umístěte pochoutku. Na kočku při tom vždy pěkně a zvesela mluvte. Na pamlsek ji lákejte alespoň jednou denně. Vždy ji dejte alespoň čtvrt hodiny čas na to, aby si dodala odvahu. Pokud si do té doby odmítne pro pamlsek dojít, odkliďte ho do lednice. Po několika hodinách to zkuste znovu. I když kočka zjistí, že jí z přepravky nehrozí žádné nebezpečí a "bez řečí" do ní vleze, pokračujte ve výcviku.  Před příští cestou k veterináři buďte uvolnění a věřte si. Kočka vycítí, že jste klidní a nechá se do přepravky lehce nalákat. Po celou cestu k veterináři na kočku pěkně mluvte a v cíli ji odměňte pamlskem.

Tip: Pokud se Vám nepodaří kočku přesvědčit ani po několika dnech výcviku, zkuste jí pořídit jiný typ přepravky. Vhodná je měkká přepravní taška, která se kočce jeví spíše jako pelíšek. S výcvikem je dobré začít již od koťátka. Koťata se na všechno snadno adaptují a rychle se naučí v přepravce klidně sedět. Pokud vlastníte více koček, nepřepravujte je ve společné přepravce.