Introvertní kočka a její chování

Plachá kočka

Kočky jsou pověstné svou nezávislostí a přítulností, někdy je ale zvíře plaché a nespolečenské. Hlavní problém spočívá hlavně ve způsobu, jakým byla kočka vychovaná. Kotě by mělo vyrůstat v prostředí plném podnětů, mezi sourozenci a v kontaktu s člověkem. Z kotěte, které není zvyklé na lidskou přítomnost a dotek, vyroste plachá a stresovaná kočka, která se bojí lidí. Taková kočka žije v neustálém stresu. Většinou ji najdeme zalezlou pod postelí nebo za skříní. Rozšířenýma zorničkama sledují dění v místnosti a doufají, že si jich nikdo nevšimne. Když se cítí v bezpečí, ulehnou a vyčkávají, až dění kolem utichne. Teprve potom se opatrně přikradou k misce se žrádlem nebo ke kočičí toaletě. Takovou kočku vyplaší každý hlasitější zvuk, přítomnost návštěvy v domě, dokonce i vlastní majitel. 

Řešení:

Jemné a citlivé zacházení

Nikdy plachou kočku nehoňte ani ji nenuťte do kontaktu s vámi. Počkejte, až přijde sama. Kočka může chápat jakékoliv přiblížení jako útok. V takovém případě může kočka syčet nebo na vás i zaútočit. Kočku uklidníte, budete-li na ni mluvit tichým, konejšivým tónem, jestliže vám to dovolí, můžete ji i podrbat. Nedělejte prudké pohyby ani hluk. Kočce může pomoci i to, pokud bude stát na vyvýšeném místě. Může ji totiž znervózňovat, že se tyčíte nad ní.

Kontakt s cizími lidmi

Aby si kočka zvykla, že ani od cizích lidí nehrozí žádné nebezpečí, je nutné postupovat velmi opatrně. Při první návštěvě stačí, pokud kočku necháte v klidu a ta pozná, že ji nehrozí žádná pohroma. Hlavně kočku násilně nevytahujte z úkrytu. Při další návštěvě na kočku tiše mluvte a chvalte následně můžete pobídnout hosty, aby podali kočce pamlsek. Pokud se kočka nechá vzít do náruče, hlaďte ji, později se může přidat i host.

Bezpečný úkryt

Plachá kočka ocení bezpečný pelíšek, krytý ze všech stran a umístěný na klidném místě. 

Závislá kočka

Jiný typ introvertní kočky je kočka závislá na majiteli a hledá v něm oporu. Závislá kočka vyhledává stále lidský kontakt a naříká, když chce pochovat nebo jít spát, ale to jenom proto, že vyžaduje, abyste se jí věnovali. 

Řešení:

Závislá kočka trpí pocitem osamělosti pokaždé, když není majitel nablízku. V takových případech může žalostně mňoukat za dveřmi. Nejlepším řešením je: dovolit kočce časté procházky venku, kde se setká s ostatními kočkami nebo jí pořídit kamaráda. Pro starší kočku je ideální koťe, které si s ní bude chtít hrát. Kočka se nebude mít čas nudit, ani se cítit osamělá. Čím mladší kotě pořídíte, tím lépe. V případě, že byste přinesli za společníka dospělou kočku, je pak následné seznamování složitější a pro obě kočičky může být velmi stresující.