Kočka močí nebo kalí kde nemá
Močení mimo záchodek
Některé kočky náhle přestanou k močení používat záchodek a potřebu vykonávají např. ve vaně nebo v umyvadle. Takové chování není jen tak a kočka se vám snaží něco říct. Nejspíše trpí zánětem močového měchýře. Další z možností je, pokud jde o kocourka, že už pohlavně dospěl a značkuje si své teritorium. Podle přesného průběhu je značkování snadno odlišitelné od normálního močení. Nejdříve si kočka vybere svislý povrch (nábytek, stěnu). Mírně pootevřenými ústy očichá objekt, zapře se do podlahy a zůstane nehybná několik sekund. Poté se otočí zadkem ke svislému povrchu a s ocesem zvednutým nahoru vystříkne na svislý povrch proud moči. Skvrny můžou být viditelné na vyčnívajících objektech, na rozích stěn ve výšce asi 10-20 cm nad zemí. Objem takto vystříknuté moči je značně menší v porovníní s objemem při běžném močení.
Řešení: Pokud máte podezření, že kočka trpí zánětem, vyhledejte veterináře co nejdříve. Zabráníte tak rozvoji nemoci, která může mít i závažné následky. Pokud jde o to, že váš kocourek už dospěl a ukazuje tak svou dominanci, je nejlepší ho vykastrovat. Potřísněné místo vytřete vlhkým hadrem a použijte biologický odstraňovač pachu. Ten seženete v prodejně s chovatelskými potřebami. Běžné desinfekční prostředky nejsou příliš účinné. Některé přípravky obsahují čpavek (přirozená složka kočičí moči) a vaše kočka si pak může myslet, že jiná kočka označkovala její místo a to ji povtbudí k přeznačkování. Pach může přetrvávat přes veškeré vaše úsilí až 4 týdny. Můžete také použít sprej obsahující kočičí feromony. Pachy feromonů cítí jen kočky, takže se nemusíte bát. Po vyčištění místa, umístěte poblíž krmící misku, protože v blízkosti místa krmení kočky neznačkují. K těmto účelům používejte suché krmivo, protože konzervované by se mohlo zkazit.
Močení a kálení po podlaze
Kočka, která takto znečišťuje podlahu, může trpět chorobou. Nejčastěji to bývají cystitidy a močové konkrementy v močové trubici především u kocourů, nebo průjmová onemocnění nejrůznější etiologie. Další příčinou může být i nevyhovující toaleta: Kočičí toaleta může být malá vzhledem k velikosti kočky. Kočka by se sem měla bez problémů celá vejít k vykonání potřeby i k zahrabání výkalů. Jestliže se jinak kočka jeví zdravá a není zjevný problém ani s toaletou, může to být příznak stresu. (více se dočtete pod odkazem Stresovaná kočka a její chování).
Řešení: Jestli si myslíte, že jde o chorobu, vyhledejte veterináře. Pokud si myslíte, že kočce nevyhovuje toaleta, pořiďte ji novou. Od znečišťování stále stejného místa kočku odradíte, když zde umístíte misku se žrádlem nebo místo zakryjete plastikovou nebo hliníkovou fólií.
Močení nebo kálení do postele
Pokud se vaše kočka změnila z čistotné micinky na nezbedu, která vám teď navíc ještě močí, nebo dokonce kaká do postele, nejspíš k tomu bude mít nějaký důvod. Kočka se vám svým chováním snaží něco naznačit. Buď vás tímto způsobem upozorňuje, že má zánět močového měchýře nebo je nervoózní. Možná se jí nelíbí, že ji necháváte často doma samotnou nebo se jí nepozdává nový člověk ve vašem životě. Kočka používá svoji moč jako signální znamení. Vaši postel nejspíš bere jako vaše území, a proto také nejlepší místo, kde zanechat zprávu.
Řešení: Kočku vemte pro jistotu na lékařskou prohlídku. Pokud má zánět močového měchýře, nejspíš jí bolí, když močí, a pokud se její stav nezlepší, dojde možná k přesvědčení, že jí bolest způsobuje kálecí miska a začne se jí vyhýbat, což nechceme. Povlečení důkladně vyperte a na čisté pak postavte misku s kočičím žrádlem, pokud možno zrovna na místo, kam micka nejčastěji močí.
Pokud jste v poslední době nebyli často doma, musíte kočku přesvědčit, že neztratila vaši náklonnost. Věnujte víc času jejímu kartáčovaní a víc si s ní hrajte. Povídejte si se svou kočkou a i když to zní bláznivě, řekně te jí , že ji máte rádi. Pokud odjíždíte pryč vysvětlete jí, že se zase vrátíte a za jak dlouho. Při odchodu jí zamávejte.
Pokud se kočce nelíbí nový člověk ve vašem životě, snažte se ho zapojit do společných her s kočkou. Kočce přitom dávejte ve všem najevo svou náklonnost k ní.
Močení na sporák nebo kuchyňskou linku
Buďto jde o projev onemocnění močového měchýře nebo je kočka rozlobená na paničku. Paní domu používá sporák a linku častěji než ostatní členové domácnosti a kočka se tedy asi rozhodla, že je to území její paničky. Obecně se dá říct, že pokud kočka močí na místo, které někomu patří, vyjadřuje tak svou nespokojenost s ním.
Řešení: Nechte kočku raději vyšetřit veterinářem, aby se vyloučila nějaká choroba. Pokud nebudete jednat rychle, může si kočka spojit své bolavé močení se záchodkem a v budoucnu ho nebude chtít používat. Dále popřemýšlejte, zda se v domě nestala nějaká změna, která by kočku mohla stresovat. Jestli třeba nenecháváte kočku doma dlouho samotnou. Nebo zda jste si nepořídili nového miláčka nebo se v domě nevyskytl nový člen, kterému se teď hodně věnujete. Pokud chytíte kočku při činu, hoďte po ní noviny, zasyčte nebo hlasitě zatleskejte. Ostře ji okřikněte. Prý se nemá kočka trestat po činu, ale z vlastní zkušenosti vím, že pomáhá, když kočce loužičku ukážete, dáte jí k ní hooodně přičichnout a okřiknete ji. Může pomoct sporák přikrýt alobalem a rozházet po něm slupky od citrusů nebo klubíčka namočená v octě. Pokud by šlo o značkování teritoria v důsledku dospívání, pouvažujte o kastraci.
Nepříjemný zápach ze kočičího záchodku
Některá jídla i určité podmínky vytvářejí při trávení zvlášť páchnoucí nadílku. Mimoto mohou vznikat při trávení i plyny, které pach ještě znásobí.
Řešení: Jedním z řešení je pořídit kočce krytý záchodek s filtrem. Záchodek by se také měl čistit každý den. Kočka mají velmi citlivý čich a je možné, že jak spěchá aby tomu hroznému zápachu unikla, nezahrabe své výkaly tak pečlivě, jak by to udělala za normálních okolností. Také je nejspíš nutné upravit kočce jídelníček. Nekrmte ji stravou, která nějak silně zapáchá. Používejte vysoce kvalitní průmyslově vyráběné krmivo, taková strava je sice poněkud dražší než běžné krmivo ze supermarketu, ale kočka ji lépe stráví a bude mít po ní méně zapáchající stolici. Takové vyvážené krmivo pokryje denní potřebu živin, kočku zasytí a ta pak bude i méně žrát. Je dobré stolici prohlédnout zda není příliš řídká, vodnatá nebo zda neobsahuje krev nebo sliz. V takovém případě vemte kočku k veterináři, aby ji prohlédl, zda netrpí nějakou chorobou. Je také možné, že kočka potřebuje nějaké léky na upravení trávení. Pokud zápach nevychází přímo ze stolice, ale je to čpavkový zápach vycházející z podestýlky, je třeba záchodek vyčistit a nasypat čistou pedestýlku. Nejlepší je použít zemitou podestýlku, která vytvoří hrudky. Ty pak lehce odstraníte. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji předražené podestýlky s bílými krystalky. Vůbec neabsorbují moč a za chvilku smrdí jako blázen.