Stresovaná kočka a její chování
Život ve volné přírodě by kočku určitě daleko více stresoval než život s člověkem, ale i domácí zvířata mohou trpět stresy, jestliže je vystavíme určitým vlivům nebo nejsou-li řádně uspokojeny jejich potřeby. Pod vlivem úzkosti se kočka chová velmi podivně, například znečišťuje byt výkaly a močí, kouše vlněné věci, kouše a škrábe se nebo si nervózně čistí srst.
Příčiny stresu jsou různé. K těm nejobvyklejším patří nemoc, bolest, strach nebo změny v běžném chodu domácnosti, např. přírustkem v rodině majitele nebo příchodem nového mazlíčka. Kočku také velmi stresují hlasité hádky páníčků nebo nezvyklý hluk v jeho teritoriu. Kočka také může podlehnout stresu, když ztratí svého pána.
Projevy stresu
Bázlivá kočka
Bázlivá kočka se snaží schovávat před okolním děním v domácnosti. Většinou ji najdete schoulenou pod postelí nebo za skříní. Má rozšířené zorničky, vystrašené oči na napjaté tělo. Dalším příznakem stresu je ztížené dýchání nebo dokonce stráta srsti.
Agresivita
Normálně mírná a klidná kočka se může najednou začít chovat velmi agresivně. Začne škrábat a kousat i svého pána. Obyčejně není takové chování bezdůvodné, může být projevem nemoci nebo bolesi. V takovém případě nechte kočku raději vyšetřit veterinářem. Kočka se ovšem také může stát agresivní a destruktivní z nudy.
Značkování teritoria v bytě
Dalším typem problematického chování je značkování močí související se strachem a úzkostí, které jsou často zapříčiněny nějakou změnou v teritoriu kočky, jako je například příchod nového člena do domácnosti (člověka nebo zvířete), nový nábytek nebo jen přestavba a přemístění nábytku. Podle přesného průběhu je značkování snadlo odlišitelné od normálního močení. Nejdříve si kočka vybere svislý povrch (nábytek, stěnu). Mírně pootevřenými ústy očichá objekt, zapře se do podlahy a zůstane nehybná několik sekund. Poté se otočí zadkem ke svislému povrchu a s ocesem zvednutým nahoru vystříkne na svislý povrch proud moči. Skvrny můžou být viditelné na vyčnívajících objektech, na rozích stěn ve výšce asi 10-20 cm nad zemí. Objem takto vystříknuté moči je značně menší v porovníní s objemem při běžném močení.
Potřísněné místo vytřete vlhkým hadrem a použijte biologický odstraňovač pachu. Ten seženete v prodejně s chovatelskými potřebami. Běžné desinfekční prostředky nejsou příliš účinné. Některé přípravky obsahují čpavek (přirozená složka kočičí moči) a vaše kočka si pak může myslet, že jiná kočka označkovala její místo a to ji povtbudí k přeznačkování. Pach může přetrvávat přes veškeré vaše úsilí až 4 týdny. Můžete také použít sprej obsahující kočičí feromony. Pachy feromonů cítí jen kočky, takže se nemusíte bát. Po vyčištění místa, umístěte poblíž krmící misku, protože v blízkosti místa krmení kočky neznačkují. K těmto účelům používejte suché krmivo, protože konzervované by se mohlo zkazit. Hlavně se snažte odstranit příčinu úzkosti nebo strachu vaší kočky, jinak si kočka najde své "značkovací" místo jinde. :(
Močení a kálení po bytě
Kočka, která takto znečišťuje podlahu nebo nábytek, může trpět chorobou. Nejčastěji to bývají cystitidy a močové konkrementy v močové trubici především u kocourů, nebo průjmová onemocnění nejrůznější etiologie. V tomto případě je nutné vyhledat veterináře. Další příčinou může být i nevyhovující toaleta: Kočičí toaleta může být malá vzhledem k velikosti kočky. Kočka by se sem měla bez problémů celá vejít k vykonání potřeby i k zahrabání výkalů. Jestliže se jinak kočka jeví zdravá a není zjevný problém ani s toaletou, může to být příznak stresu. Příčiny stresu: (viz. výše-značkování teritoria). Od znečišťování stále stejného místa kočku odradíte, když zde umístíte misku se žrádlem nebo místo zakryjete plastikovou nebo hliníkovou fólií.
Nervózní péče o srst
Jsou kočky, které reagují na stres přehnanou péši o kožíšek. Kočka si nepřetržitě olizuje srst nebo ji ji dokonce vykusuje. To může způsobit choroby kůže, jako je například zánět kůže, ekzém a dokonce i olysání.
Olysat může i vykastrovaná kočka a to na zádech nebo na břiše. Může jít o hormonální poruchu.
Hryzání vlněných oděvů
Některá plemena koček, zvláště siamské a barmské kočky, někdy vášnivě žvýkají vlněnou nebo jinou látku. I toto navracení se k infantilnímu chování může být důsledkem stresu.