Nemoci trávícího traktu, průjem, zácpa a zvracení kočky

Infekční zánět střev - Panleukopénie

Virus je podobný jako psinka u psů. Této nemoci se také říká kočičí mor, který postihuje pouze kočky, nebo koťátka. Jedná se o vážné virové onemocnění zažívacího traktu. Při němž zároveň umírají bílé krvinky a oslabuje se imunita. Kočičky jsou proto více náchylné k jiným nemocem. Tato nemoc je velmi nakažlivá. K infikování dochází přimým kontaktem s kočkou nebo nepřímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikované kočky. Nemoc má velmi rychlý průběh, takže nemocná koťata mohou uhynout ještě dříve, než je stanovena přesná diagnóza. Nemocnou kočku je důležité izolovat od ostatních koček v domácnosti!!

Příznaky:

Velmi rychlý nástup vysokých horeček přes 39 stupňů C, deprese, nechutenství, žlutavé zvratky a žlutavý průjem. Dochází k poškození mozku, střeva mohou přestat plnit svou funkci a jsou nafouklá.

Léčba:

Léčí se agresivním podáváním antibiotik, vitamínů a minerálů a velmi důležité je nucené doplňování tekutin. Velké procento koček však přesto umírá. Pokud přežijí, často pak s nevratně poškozeným mozkem a z toho vyplývajícími problémy s pohybem. K této nemoci jsou náchylnější koťata.

Proti této nemoci existuje účinné očkování! Při podezdření na toto onemocnění ihned kontaktujte svého veterináře!

FIP - infekční zánět peritonea

FIP způsobuje virus z rodiny koronavirů, kde většina druhů je virů střevních a nejsou smrtelné. Jednou za čas se ale stane, že jeden z těchto druhů zmutuje a přeroste v onemocnění FIP. Virus se přenáší pouhým dotykem s jakýmikoliv tělními tekutinami nakažené kočky, pípadně se s FIP kočička již narodí kvůli infikované matce. Virus se šíří lymfatickým systémem a zasahuje vnitřní orgány, kde způsobuje zánět. FIP onemocní většinou koťata nebo kočky do 3 let věku.

FIP se vyskytuje ve dvou formách:

  • v suché
  • vlhké

Vlhká forma je běžnější. Virus způsobuje prosakování krevního séra, což způsobuje záněty orgánů a hromadění tekutin. Nejčastěji napadá játra, mozek, plíce, oči, slezinu a uzliny. Kočka má horečky přes 40 stupňů Celsia nereagující na antibiotika, dýchací potíže, průjem, je dehydratovaná, tělní dutiny se plní vazkou žlutou tekutinou, takže i přes úbytek na váze a celkové vyhublosti má kočka abnormálně velké bříško. Nemusí však trpět nechutenstvím i když i to je běžné. Po vyskytnutí se těchto klinických příznaků kočka zpravidla umírá do několika týdnů většinou na srdeční selhání nebo zástavu dýchání. Poslední týdny též prožívá ve velkých bolestech.

Suchá forma je zákeřnější, protože je hůře identifikovatelná. Příznaky jsou stejné, nedochází však k hromadění tekutin. Většinou lze pozorovat změny na očích. Nemoc se pomaleji rozvíjí, takže kočka s ní může déle žít a také déle trpět.

Lék neexistuje! Úmrtnost atakuje hranici 100% !!! Proti FIP existuje vakcína, která je však poměrně nespolehlivá a to hlavně v poměru k ceně (spolehlivost je udávána mezi 50-80%). Vakcinuje se po provedení testů a jejich negativním výsledku, jinak nemá vakcína žádný význam. Pořádné testy na přítomnost nemoci ale také neexistují. Testuje se pouze na výskyt protilátek na koronaviry. Protože koronavirus ještě neznamená FIP, je tento test značně zavádějící, s koronavirem se totiž během života setká skoro každá volně žijící kočka a od té doby bude mít test pozitivní ačkoliv nikdy nebude mít FIP. I zde platí, že jak test, tak vakcína jsou nesmyslně drahé.

Nemocné zvíře je nutné izolovat, aby se nákaza nešířila!!

Částečně čerpáno z časopisu Planeta zvířat a https://www.vasekocka.estranky.cz/stranka/nemoci

Zvracení

Zvracení může u nezkušeného majitele vyvolat zděšení, protože kočka přitom leží, natahuje krk, vydává sípavé zvuky až skřeky různé intenzity. Vyzvracenou potravu pak kočka občas znova zbaští.

Občasné zvracení je u kočky zdravé a normální. Kočka se tak zbavuje škodlivých látek z těla. Kočka zvrací také v případě, že má v žaludku hodně spolykaných chlupů nebo se přejedla. Některé kočky zvrací po požití mléka. Zvracení si vyvolávají většinou požíráním zelených rostlin. Kočky chované pouze v bytě by proto měli mít k dispozici zelenou rostlinku nebo trávu na okusování. Více o rostlinách vhodných pro kočky naleznete v kapitole Péče o kočku - Kytky pro kočku.

Pokud vysledujete, že kočka zvrací z mléka nebo z přejedení, odstavte jí potravu a nabídněte jí pouze čistou vodu. Pokud se zvracení zastaví, podávejte jí suché granule v menších dávkách. Pokud je vše v pořádku, druhý den už kočku krmte normálním způsobem.

Časté zvracení nebo zvracení doprovázené bolestmi břicha, neuměrnou žízní, průjmem nebo průjmem s příměsí krve může značit vážnou poruchu a kočku by měl vyšetřit veterinář!

Těžké zvracení může být i příznakem otravy nebo zánětu. Více o otravách a jedech v domácnosti naleznete v kapitole Péče o kočku - Jedovaté rostliny a ostatní jedy v domácnosti.

Průjem

Mírný průjem může způsobit stres nebo změna jídelníčku. Kočka může dostat průjem i po požití mléka. V takových případech mléko kočce nedávejte. Pokud jí přece jen chcete zpestřit jídelníček, pořiďte jí mléko pro kočky se sníženým obsahem laktózy. Průjem může být i známkou alergie na konzervační látky v krmivu. Více se dočtete v kapitole Alergie a kočka - článek dole.

Řidčí stolici může mít i březí kočka pár dní před porodem nebo staré kočky s narušeným vstřebáváním živin.

Pokud průjem trvá delší dobu, může se jednat o bakteriální nebo virovou chorobu. Průjem provázený zvracením nebo krví ve výkalech značí vážnou poruchu. Těžký průjem a zvracení mohou vést ke komatu a k úmrtí v důsledku dehydratace, proto kočce zajistěte dostatečné množství tekutin. V takových případech neváhejte a navštivte veterináře.

Zácpa

Kačka by měla vyprazdňovat střeva nejméně jednou denně. Starší kočky, zvláště dlouhosrsté, mohou trpět zácpou. V takovém případě můžete kočce podávat 2-3 lžičky parafínového oleje přímo do tlamy. Pokud nedojde ke zlepšení do 2-3 dnů, navštivte veterináře.

 

Přečtěte si: